View Single Post
  #9  
Vechi 06.08.2018, 00:13:47
Penticostalul Traditional Penticostalul Traditional is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.02.2015
Mesaje: 1.640
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Excelent ce a scris Florin-Ionut! Partea proasta e c a exista unii oameni care chiar au nevoie sa bea multa apa. Eu nu am problema in a sta nemincat chiar si trei saptamini, insa nu pot sa nu beau apa mai mult de o zi. Florin-Ionut, ce poti sa recomanzi, in privinta modalitatilor de tinere a postului negru, celor de tipologia mea metabolica? Merci.
Pana vine Florin-Ionut, imi dau si eu cu parerea: postul negru se tine cu apa.
Ma refer in mod special la cele mai lungi, peste trei zile.
Din cate am citit si am practicat NU e recomandabil sa tii mai mult de trei zile post negru fara apa.
Insa daca bea apa, orice om sanatos poate tine un post negru de pana la patruzeci de zile.
As recomanda o crestere treptata a perioadei postului: cei care nu au tinut post negru niciodata, sa tina o zi. Cei care au tinut o zi, sa tina trei. Apoi sapte, zece, douazeci si una, patruzeci.
Eu am sarit de la zece la patruzeci in urma cu vreo trei ani. Dar nu a fost ok. A fost un salt dificil, in ultimele saptamani mi-a fost greu sa ma concentrez la obiectivele spirituale, la iesirea din post am luat in greutate, etc.
Insa anul acesta, la inceput, am tinut unul de douazeci si una de zile. Si a fost mult mai bine. Din toate punctele de vedere.
De aceea as recomanda doritorilor sa o ia treptat. Si sa se informeze cat mai bine inaintea luarii unei asemenea decizii.
Reply With Quote