View Single Post
  #7  
Vechi 01.07.2010, 09:30:09
Florin-Ionut's Avatar
Florin-Ionut Florin-Ionut is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 17.07.2008
Locație: Timișoara
Religia: Ortodox
Mesaje: 5.411
Implicit

Daniele, aveam o banuiala ca nu va scrie nimeni la noul tau topic. Sunt ale subiecte mai importante de discutat, nu?

Mi-a scris cineva pe privat si consider ca e bine sa cititi si voi un fragment din mesaj:

"Draga frate, vreau sa iti spun ca eu sunt una din persoanele care am binecuvintare de a ma impartasi la fiecare Sfinta Liturghie.Tot ce ai postat pina acum am urmarit cu mare interes si sunt intr-u totul de accord. La inceput, pina sa avem biserica la noi in Catania, gindeam si eu la fel ca si fratii mei din tara, dar a venit acest preot nou, un deschizator de drumuri, sa zicem, care ne-a luminat pe toti. Acum suntem foarte multi la Catania care ne impartasim la fiecare Sfinta Liturghie si crede-ma, comunitatea noastra a inceput sa prospere. Ne-a invatat foarte multe si acum e o placere sa asculti slujbele la noi, pentru ca toti participam la Sf.Liturghie. Stau si ma gindesc in nevrednicia mea, daca se stia, pentru ca se stia lucrul acesta de ce am fost noi toti opriti de Sf.Impartasanie, ca doar am fi ascultat si am tinut noanele care ni sedadeau si inainte si acum. Acum ca sa ne impartasim: tinem toate cele patru posturi, miercurile si vinerile de peste an, ne spovedim la 40 de zile sau chiar mai des, fiecare dupa trebuinta si nevoi. Iar noi, care avem atita timp de cind ne impartasim in fiecare saptamina, simtim ca nu mai este nevoie de spovedanie foarte deasa, pentru ca am facut ascultare de duhovnicul nostru si sincer simtim cum Sfinta Impartasanie a lucrat in noi, a omorit foarte multe din patimile pe care le aveam. Ne-a curatit, asa ne-a zis si Maica Siluana cind a venit in vizita la noi. Impartasania la inceput arde pina te curata de patimi, dupa aceea simti adevarata lucrare. Acum mai mult ca oricind ar trebui ca preotii in toate parohiile din tara sa indrepete lumea spre Impartasania deasa, ca altfel nu se mai indreapta tara noastra. Vreau sa iti spun ca au trecut pe la noi foarte multi preoti din tara si au laudat ceea ce se intimpla la noi la Sfintele Liturghii. Au amintit ca intara lumea nu vine la biserica, iar din cei care participa si aceea nu cinta su sa spuna rugaciunile in timp cu preotul. Noi da, asa, ne-a invatat parintele nostru si vreau sa iti spun ca e o minune, abia asteptam duminica sa ne rugam, sa ne vezi cum astepatam sa ne impartasim. Ne-am format o comunitate frumoasa si traim in comuniune cu Dumnezeu."
__________________
Să nu abați inima mea spre cuvinte de vicleșug, ca să-mi dezvinovățesc păcatele mele;
Psalmul 140, 4

Ascultați Noul Testament ortodox online.
Reply With Quote