View Single Post
  #763  
Vechi 05.03.2011, 17:32:57
ludovic ludovic is offline
Member
 
Data înregistrării: 15.01.2011
Mesaje: 90
Implicit

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
E drept: mesajul meu nu este complet, dar nici nu as fi putut cuprinde intr-un mesaj si temele adiacente.
Cine a vorbit de suficienta milei? E nevoie de fapte si de pocainta! Dar cel mort mai poate face fapte bune? Sau se mai poate el pocai si intoarce la Dumnezeu in iad fiind? Cred ca nu...
pai daca omul se pocaieste atunci jertfa lui Hristos e cea care plateste pretul pt ca dreptatea lui Dumnezeu sa fie indeplinita.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dar oare Dumnezeu daca ar vrea l-ar putea scoate din iad? Cred ca ar putea;
Dumnezeu vrea ca orice om sa se pocaiasca si sa vina la mantuire insa depinde de om daca accepta darul lui Dumnezeu sau prefera pacatul. In momentul in care omul alege pacatul atunci nu are cum sa fie salvat. Nu e vorba daca poate sau nu poate Dumnezeu sa il scoata din iad ci daca omul accepta sau nu solutia lui Dumnezeu.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Dumnezeul pe care l-am cunoscut eu este Atotputernic! Ce motive ar avea sa-l scoata?
niciunul. Dumnezeu a oferit solutia tuturor, jertfindu-l pe Fiul Sau. E datoria noastra sa acceptam solutia Lui si nu sa inventam alte solutii.

Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Rugaciunile unei mame indurerate, ale unui om oarecare dar care lasand egoismul se roaga pentru aproapele si nu pentru el, si mai ales rugaciunile unui prieten sau slujitor al lui Dumnezeu, ale unuia caruia Hristos i-a spus: "carora le veti ierta pacatele...", rugaciunile izvorate din dragoste. Daca Dumnezeu indeplineste cererile (cereti si vi se va da... toate cate veti cere veti primi...) de ce aceasta cerere de a-l mantui pe aproapele sa fie altfel?
Manutuirea e intre om si Dumnezeu. Daca eu nu vreau sa ma pocaiesc degeaba te rogi tu pt mine sa fiu mantuit, pentru ca nu voi fi. Atata timp cat eu resping solutia lui Dumnezeu nu exista alta solutie pentru mine pentru a fi mantuit. Tu te rogi practic ca Dumnezeu sa ierte un om nedrept, lucru imposibil atata timp cat cel nedrept nu se pocaieste.
Starea mea de om nedrept nu se poate schimba prin rugaciunile altora, oricat s-ar ruga ceilalti eu tot nedrept sunt si singura solutie e pocainta.


Citat:
În prealabil postat de FiulRisipitor Vezi mesajul
Si nu in ultimul rand sa nu uitam ca Dumnezeu nu este un judecator pamantesc, si judecata lui difera mult. Daca oamenii judeca pe baza dovezilor din dosar, cred ca un Dumnezeu care le stie pe toate, pana si ultimul gand, cred ca judeca mult mai drept. Nadajduiesc in continuare la mila Lui straduindu-ma sa o castig prin fapte. Iar rugaciunea pentru aproapele, fie el viu sau adormit, cred ca este o fapta buna.
Tocmai ca Dumnezeu e drept si nu poate fi influentat in judecata Lui.