View Single Post
  #2  
Vechi 26.07.2014, 21:58:34
abaaaabbbb63
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de flying Vezi mesajul
Vad ca se straduiesc unii sa induca ideea ca exista asemanari intre crestinism si budism .Intrebarea e de ce ar incerca cineva asa ceva cand e evident ca intre crestinism si budism e aceeasi asemanare ca intre om si maimuta .Crestinismul e incomparabil cu nici o alta religie pentru ca e Adevarul.Toate celelalte au franturi de adevar din revelatia primordiala ,dar franturile de adevar=nici un adevar.
Banuiesc ca ai postat opinia ta cu scopul de a afla parerea altora despre aceasta, si despre subiect.

Exista asemanari intre toate religiile, si diferente de asemenea. Exemplul cu maimuta nu te prea ajuta, avand in vedere ca suntem destul de asemanatori si din punct de vedere fizic, si genetic :). Dar nu conteaza asta.

Crestinismul si budismul sunt doua interpretari ale aceluiasi concept: Dumnezeu. Afirmatia "Crestinismul este adevarat" venita din partea unui crestin este la fel de valoroasa ca afirmatia "Budismul este adevarat" venita de la un budist. Nici unul nu are dreptate, dar nici unul nu greseste. Pentru un om nascut intr-o familie crestina, crescut crestin, normal ca crestinismul i se pare religia cea adevarata, dar la fel este si pentru un budist crescut intr-o familie budista. Ambii vad aceeasi valoare de adevar in religia proprie, si falsitate in oricare alta religie. In concluzie, valoarea de adevar a unei religii este relativa.

In al doilea rand, budismul are in comun cu crestinismul (strict noul testament) urmatorul lucru: Iubirea de oameni. Ambele zic ca iubirea intre oameni trebuie sa fie neconditionata. Din pacate, prin mesajul tau de sus, ai incalcat un pic vorbele lui Iisus (iubeste-ti aproapele), judecand alte religii. Pana la urma, singurul mod in care vedem "adevarul" este cand murim.

Singurul lucru care a iesit dintr-o fraza precum "religia mea este cea adevarata" a fost razboiul, iar noi stim ca Iisus nu are absolut nici o legatura cu violenta fata de semeni, de oameni. Parerea mea este ca nu ar mai trebui sa mai afirmam asa ceva. Pana la urma, am evoluat din stadiul evului mediu, in care religia "adevarata" era religia aluia cu armate mai mari.

Last edited by abaaaabbbb63; 26.07.2014 at 22:02:31.
Reply With Quote