View Single Post
  #6  
Vechi 04.06.2015, 16:38:20
GMihai's Avatar
GMihai GMihai is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.02.2015
Religia: Catolic
Mesaje: 1.596
Implicit

Domnule cmihai, jocul e doar un joc, creionul se mișcă, atunci când se mișcă, adică în majoritatea cazurilor, din motive perfect naturale; pentru că stă într-un echilibru foarte precar.

Dar dacă acum copilul suferă de coșmaruri, mi-e teamă acest lucru vi se datorează exclusiv.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Acum l-am intrebat pe fiul meu si mi-a zis ca nu a auzit (asta fiind vinerea trecuta), apoi lunea asta se juca cu un baiat mai mare si trecand pe langa ei vad foaia de hartie si creioanele, le-am luat foaia am rupt-o si le-am explicat ce se poate intampla si sa nu se mai joace, i-am intrebat daca s-a miscat creionul au zis ca nu atunci m-am mai linistit.
Deci, copii se jucau un joc... După aceea apăreți D-vs. și începeți să le explicați că jocul nu e joc, că Charlie nu e doar un nume dintr-un joc, ci un diavol, că ei l-au chemat pe diavol, că e posibil să se întâmple lucruri foarte rele ("le-am explicat ce se poate întâmpla") etc. etc. Am dreptate până aici ? I-ați băgat în cap copilului - dumneavoastră, nu "diavolul" Charlie, că acel creion se mișcă din cauze demonice.




Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Cand colo luni noaptea se trezete plangand copilu zicand ca el nu mai doarme singur ca a visat urat cu Charlie si ca nu si-l poate scoate din minte.
De atunci nu mai doarme singur si e speriat noaptea.
Urmarea firească a acțiunilor dumneavoastră.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Acum am vorbit cu un preot sa vina sa imi sfinteasca casa si sa ii citeasca o rugaciune celui mare (cel mare care a jucat are 10 ani).
Adică, să persistați în conduita Dvs., de a convinge copilul că spaimele sale se datorează diavolului.

Citat:
În prealabil postat de cmihai Vezi mesajul
Imi cer scuze ca am scris asa mult dar am vrut sa va atentionez in legatura cu jocul acesta periculos.
Îmi cer și eu scuze, dar joc periculos este ceea ce faceți D-vs. cu mintea copilului.
Reply With Quote