View Single Post
  #37  
Vechi 27.02.2017, 15:16:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Celor care precum CristianR, gpalama si ceilalti le spun: nu mai stati cocotati, ci coborati din turnul vostru de fildes si protejati-va picioarele, fiindca intrati in realitatea din teren. "Dar de ce sa coboram Sfanta si Dumnezeiasca la realitatea din teren, in loc sa elevam norodul la cele imparatesti ?" parca aud spunandu-mi-se. Ce alta replica as putea da decat: "OK, e chiar mai bine: atunci elevati norodul!"
Soluția ar fi: nici doar în turnul de fildeș, nici doar pe teren; ci și sus, și jos, coborându-le pe cele de sus, dar și urcându-le pe cele de jos. Acomodarea la realitatea din teren riscă să rămână jos, în teren, cred eu. Pe de altă parte, să te ții doar la cele de sus, fără să ții cont de cum este receptat ceea ce ai tu de transmis, ca preot, duce la o fractură între emițător și receptor.
Pentru că m-am referit la Părintele Galeriu, după cum știți, sfinția sa era un om foarte apropiat de oameni, într-o relație cât mai personală cu fiecare dintre cei pe care îi întâlnea. Îi făcea pe toți să se simtă iubiți, importanți, valoroși, purtați în rugăciune de către Părinte, ceea ce stimula, evident, atenția la slujbe.

Nu afirm că slujbele ar trebui să fie mai lungi sau mai scurte, ci că trebuie să fie pline de participarea noastră și că în sensul ăsta trebuie neapărat făcut ceva. Întâi de toate cultivată legătura între enoriași și cu preoții, ca toți să simtă că fac parte dintr-o familie, iar Liturghia să fie un moment de bucurie a unirii împreună în rugăciune a unor oameni care măcar se cunosc.

Mi se pare evident că argumentele aduse de simpllu sunt bune și că ar putea avea ca efect o mai bună participare. Ca și cele aduse de Iuliu, privind catehizarea.
__________________
Știu, vom muri. Dar cîtă splendoare! (Daniel Turcea)
Reply With Quote