View Single Post
  #10  
Vechi 31.03.2015, 11:36:32
Barsaumas
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Haide, Mihnea, e prea de tot. Deci, daca sa zicem ca un saman din Ciad devine musulman, inseamna ca avea procesoru' bulit? Sau, in general, convertitii la islam, mai numerosi in "lumea a treia" decat in "miezul UE", sunt nebuni?!
La fel s-a spus despre crestini. Despre manihei. Despre oricine si orice (numeste grupul, religia si/sau ideologia) se poate spune de catre oricine, orice. Asta nu e un argument, e doar o mostra de subiectivism eurocentric si cristocrat dus la extreme.
OK, poti spune "fanatic". Da, anume ramuri ale islamului sunnit sunt fanatice, de un fanatism vecin cu insanitatea. Dar nu mai echivala insanitatea cu alta religie.
Baba care a mai pus un vreasc la rugul lui Jan Huss cum era, clinic, dupa tine? e normal sa ucizi? Pai eu stiu pe Unul Care a dat ceva porunci. A cincea parca suna "sa nu ucizi". Oi fi visat ca am citit o Carte in care scrie asa, cine stie...
Pe baba aia o vad ca simbol si arhetip al credinciosului-cu-creier-mucegait. Nu am pocnit in viata mea o fata/femeie, mai mult, nu concep asa apucaturi de neanderthalian. Dar pe baba aceea, daca as fi trait atunci si acolo, cred ca as fi pandit-o pe o straduta medievala intunecoasa si ingusta, ca toate de atunci, si as fi dat un pumn scurt in nas. De ce? Pentru ca tocmai isi adusese contributia la omorarea unui semen uman pentru delict de...opinie. Instigase Huss la omor grav si deosebit de grav? Nu, nici macar la cafteala, nu zic la mutilare.
De ce am adus-o pe o fanatica anonima in discutie? simplu, pentru ca tocmai ai pus semnul egal intre lucruri intre care nu se pune acest semn.
Orice credinta sau ideologie este vecina cu nebunia, daca e dusa pana la extreme. Si chiar in sine, fara "aripi extremiste", poate fi astfel. Ce se zicea de crestini pe vremea lui Nero?
Sunt sigur ca ati inteles toti ideea.
Reply With Quote