View Single Post
  #24  
Vechi 28.10.2016, 08:29:36
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data īnregistrćrii: 06.12.2012
Locažie: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Ioan Pavel, ultimul prim-secretar al judetului Vaslui, cel care a incercat sa construiasca o linie de tramvaie la Vaslui

Resedinta de judet ar fi putut avea o linie de tramvai (sau mai multe), dacã Ceausescu nu ar fi fost īmpuscat īn decembrie ā€™89. Fostii conducatori ai judetului pusesera la cale un plan de dezvoltare a unei linii de tramvai, care ar fi legat principalele comune din jur de fabricile de pe cele doua platforme, Zona industriala si platforma agroindustriala. Ioan Pavel, ultimul prim-secretar al judetului, crede ca ā€œnerealizarea acestei linii de tramvai a afectat negativ si partea economica a Vasluiuluiā€œ.

Cei care trec spre Zona Industriala zi de zi pot vedea stālpi de genul folositi de liniile de tramvai, pe care au fost montate instalatii electrice. Pe acolo, pe traseul gara-CET-Hitrom, ar fi urmat sa functioneze prima linie de tramvai din oras, proiect care urma sa fie functional īn 1990. Catre finele anului 1989, īn gara de la Vaslui a fost adusa o garnitura de tramvai, reconditionata si modernizata. Garnitura urma sa fie pusa īn circulatie catre Zona Industriala, imediat ce avea sa fie finalizata o statie de redresare, care exista si acum īn zona actualului obor.

ā€žEra o idee care ar fi dezvoltat Vasluiul destul de multā€œ

Ioan Pavel, ultimul prim-secretar al judetului, īsi aminteste: ā€œAm fost prim-secretar si la Resita, unde am reusit sa montez o linie de tramvai, asa ca atunci cānd am venit la Vaslui am dorit sa aduc tramvai si pentru oamenii de aici. Tramvaiul urma sa circule īn doua directii, catre Munteni de Jos si Muntenii de Sus, chiar catre Solesti, unde urma sa preia miile de navetisti catre fabricile din Vaslui. Era o idee care ar fi dezvoltat Vasluiul destul de mult, ar fi intrat īn rāndul oraselor civilizate, sa zicem asa, pentru ca vedeti ca aceste orase au un alt statut. Eu am gāndit ca, īn prima faza, sa dam drumul la linia catre Zona Industrialã, iar īntre lniile de cale ferata care sunt acolo urmau sa fie montate cele de tramvai, care au un alt ecartament. Odata ce am fi dat drumul, as fi mers la Bucuresti si as fi cerut fonduri sa dezvolt transportul īn comun cu tramvaiul, īn Vaslui, mai ales ca se pregatise si o statie de redresareā€œ. Pentru ca planul urma sa fie pus īn aplicare īn prima luna a anului 1990, a fost adusa si o garnitura de tramvai de la Bucuresti, reconditionata si modernizata. Tot proiectul a murit odata cu instalarea democratiei originale romānesti si odata cu el s-a dus si singurul tramvai care a ajuns vreodata la Vaslui. ā€œEste adevarat, era īn gara un tramvai, parca era adus de la Bucuresti, nu-mi mai aduc aminte. A stat vreo cātiva ani pe o linie, pāna ce a putrezit, dupa care l-au taiat si l-au īncarcat īn vagoane, a fost dus la fier vechiā€œ, povesteste un muncitor de la CFR.

Last edited by Florinvs; 28.10.2016 at 08:37:50.
Reply With Quote