View Single Post
  #27  
Vechi 28.10.2016, 08:52:35
Florinvs Florinvs is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 06.12.2012
Locație: Husi, judetul Vaslui
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.893
Implicit

Când v-ați încheiat mandatul?

În fine, la un moment dat s-a îmbolnăvit socrul meu, la Iași. Eu n-aveam tată și-mi era foarte apropiat. Lucra la Fabrica de Țigarete, făcea lăzi. Când a murit, în 1971, m-am dus la Dănălache să-mi cer voie să mă duc la înmormântare. Am promis că mă duc dimineața la 8 și seara la 8 sunt înapoi în București. Nu mi-a dat voie. „Morții cu morții, viii cu viii. Nu pleci nicăieri“, mi-a spus și nu m-a lăsat. Văzând asta, am plecat fără să mai cer voie. După ce m-am întors, mi-a transmis că nu mai poate lucra cu mine, întrucât n-am stagiile de cale ferată făcute. Eu i-am spus atunci: „Mă duc să-mi fac stagiile de unde-am plecat, la Iași, dar să știți că eu am stagiu cât toți miniștrii adunați la un loc“. Am făcut pe urmă o cerere că nu mai doresc să fiu ministru. După trei luni nu-mi venise încă răspunsul. M-a avertizat cineva de la biroul de personal să fac o altă cerere, în care să spun că sunt bolnav și că nu mai pot fi ministru. Abia după aceea am putut pleca la Iași.

Artizanul electrificării liniilor ferate din Moldova

Sunteți cunoscut drept cel care a reușit să electrifice cea mai mare parte a liniilor ferate din Moldova. Cum ați reușit o asemenea performanță într-o perioadă atât de grea?
20 de ani am stat în Moldova, ca director general al regionalei. Când am ajuns eu aici, era cea mai din urmă regională de cale ferată. Avea 20 km de cale ferată linie dublă, între Iași și Lețcani și între Târgu Frumos-Pietrișu. Am căutat zi de zi să aduc fonduri, pentru ca să fac 580 km de cale dublă, iar de la nimic, 750 km de linie electrificată. Eu am lăsat loc de bună ziua la București. Și oamenii care m-au cunoscut și cu care am lucrat îmi dădeau pentru peste 2 ani ce-aveam nevoie, nu pentru anul viitor sau pentru anul ăsta. Așa am reușit să fac linia nouă Pașcani-Târgu Neamț, linia nouă Dornești-Siret și pe porțiunile de stații cu distanțe mari între ele am făcut linie dublă, cum ar fi la Prisaca Dornei-Câmpulung, Sadova-Pojorâta-Mestecăniș-Iacobeni. La Iacobeni a trebuit să fac două tunele pentru electrificare, de câte 2.000 m. A fost o muncă extraordinară. La 4.30 dimineața plecam din casă.

Trei întâlniri directe cu Ceaușescu

Spuneați că v-ați întâlnit de trei ori în viața dumneavoastră cu Ceaușescu. În ce context s-a produs prima întâlnire?

Prima dată eram la o ședință a Consiliului Suprem de Dezvoltare a țării, unde veneau și membrii C.C.-ului (n. r. - Comitetul Central). Și-ntr-o pauză veneau ăștia mai mari să se întâlnească cu noi, cei din sală. L-am întâlnit și pe un fost coleg al meu, Oprea, căruia i-am explicat cât mă lupt să fac în Moldova un tunel spre Cluj.

Mi-a zis: „Dacă pot, îți fac rost acuma“. Și la un moment dat îmi face semn să mă duc spre tribună. Mă duc repede acolo. Erau Ceaușescu, Elena și Manea Mănescu. Am spus: „Tovarășul Ceaușescu, noi, ca să ajungem în Ardeal, treâ să trecem prin Adjud-Ciceu-Ghimeș-Palanca-Dej sau prin Vatra Dornei-spre Dej, un drum mai scurt cu 300 km. Dar neavând capacitate, mergem cu trenurile din Vatra Dornei înapoi spre Suceava-Roman-Bacău-Adjud și ne costă 4,8 milioane de lei cheltuieli pentru fiecare tren. Vă rugăm să aprobați să facem două tunele a câte 2.000 de metri“. Ceaușescu i-a spus atunci lui Manea Mănescu: „Așa trebuia să-mi explici, mă. Fă-le, mă!“. Mi-a dat aprobare și le-am făcut, la Mestecăniș. Plus un triaj mare, de 58 de linii, în Suceava.

A doua oară când l-ați văzut?

A doua oară a fost cu linia Pașcani-Târgu Neamț. Părinții mei sunt din Filioara, de lângă Agapia. Am vrut să fac o linie și pentru oamenii din zona aceea. Am început, așadar, linia și am cheltuit un miliard două sute. Era o sumă imensă, însă nu aveam nici un fel de aprobare.

Toți banii erau din fondurile de exploatare feroviară, de unde n-aveai voie să-i iei fără aprobarea cancelariei C.C.-ului. Veneau oamenii la mine și-mi spuneau că ei nu mai semnează nimic, că intră în pușcărie. Am preluat responsabilitatea semnării tuturor actelor pe umerii mei, ca să nu aibă nimeni necazuri. Pe 15 mai 1981 vine Ceaușescu cu trenul prezidențial la vânătoare la Pașcani. La plecare, după vânătoare, Ceaușescu a spus că va lua măsuri pentru dezvoltarea orașelor Pașcani și Târgu Neamț. Atunci, eu am făcut doi pași, am spus cine sunt și i-am explicat următoarele: „Din 1915 e aprobată linia Pașcani-Târgu Neamț și nimeni nu a reușit s-o facă. Veți rămâne în istorie dacă ne-ați ajuta să o construim“. După trei zile îmi dă telefon colegul Oprea și-mi spune că s-a aprobat. El nu știa că eu lucrasem deja un miliard și două sute de milioane. În timpul lucrărilor m-a chemat și Prea Fericitul Părinte Teoctist de două ori la el. Era mitropolit la Iași pe-atunci. Și el m-a sprijinit. Am deschis șantierul, am făcut tunelul, podul peste râul Moldova, gara Timișești și gara Târgu Neamț. Am terminat linia în 1986.

Linie prin Hârlău și Flămânzi, spre Botoșani, întreruptă de anul 1989

Și-a treia oară cum s-a petrecut întâlnirea?

Eu am vrut să fac linia Hârlău-Flămânzi-Botoșani, unde erau sate și comune la 80 km distanță de calea ferată. Lângă Hârlău era proiectat un tunel de 1.500 m. Dar nu-mi dădeau bani de la București. Cu Ceaușescu m-am întâlnit în Sala Congreselor. Erau toți miniștrii strânși; și dânsa era. De ea îmi era cel mai frică. Trebuia să fii foarte scurt și foarte concret. Ceaușescu m-a ascultat și a aprobat propunerea mea. Eu am și început linia, urma să fac și o gară mare la Botoșani, în altă parte decât este acum. N-am reușit să ajung decât până aproape de Flămânzi, că a venit pe urmă revoluția. Dar tunelul l-am făcut. A ieșit exact în capătul în care se întrunește cu cel dinspre Botoșani. Ăia de la întreprindere, care se ocupau de proiect, mi-au spus că nici cu laserul n-ar fi reușit.

Vorbeați mai înainte de trenul prezidențial cu care circula Ceaușescu. Exista un protocol special pentru circulația pe calea ferată a acestuia?

Da. Se folosea un antemergător, adică o locomotivă sau un motor. 100 km nu se mișca o roată și abia apoi pleca trenul prezidențial. Plus, la fiecare barieră, Securitate. Îmi cereau să le dau listele cu lucrătorii de pe la bariere. Așa era ordinul. Înseamnă c-am fost și eu turnător, nu? (zâmbește).

▲ Alexandru Filioreanu, acum un venerabil domn în vârstă de 81 de ani, a fost ministrul adjunct al Căilor Ferate Române în guvernul Gheorghe Maurer. Este cel care a electrificat căile ferate din Moldova, cel căruia i se datorează tunelul ce face posibilă trecerea prin munți, spre Cluj, de la Vatra Dornei, dar și artizanul liniei Pașcani-Târgu Neamț.
Dacă ar mai fi „zăbovit“ puțin revoluția, ar mai fi ajuns cu planurile sale și la Botoșani, trecând pe la Hârlău și Flămânzi. În timpul mandatului de ministru a vizitat peste 60 de țări din întreaga lume, încheind relații de colaborare avantajoase cu omologii săi. Timp de 20 de ani, cât a ținut în mână frâiele regionalei ieșene a căilor ferate, a ținut morțiș să-și folosească toate cunoștințele tehnice pentru a facilita transportul în direcții încă neexploatate la acea vreme.

A realizat 580 km de linii duble (plecând de la doar 20 km) și 80 de noi stații CFR electrodinamice, care oferă siguranța circulației trenurilor. Din tot noianul de realizări din tinerețe, a rămas cu amintiri de neșters și cu cele peste 1.500 de discuri de muzică clasică adunate din întreaga lume.
Reply With Quote