Subiect: Versetul de azi
View Single Post
  #876  
Vechi 28.11.2010, 20:55:05
tigerAvalo9 tigerAvalo9 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 28.03.2008
Locație: Galati
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.448
Implicit

Uitati niste citate,niste indemne foarte frumoase si utile,mie mi-au placut:

 Cand bate la usa cel rau, lasa-l pe Isus sa raspunda.  Nu putem intra in Cer daca mai inainte nu a intrat Cerul in noi.  Cereri mari duc la raspunsuri mari pentru ca rugaciunea misca mainile care misca lumea.  Dumnezeu te are in planurile Lui, Il ai si tu pe El in ale tale?  Nu esti gata sa traiesti pana nu esti gata sa mori.  Noi il privim pe Dumnezeu asa cum aviatorii isi privesc parasuta; ea este acolo pentru urgente dar pilotul spera sa nu trebuiasca sa o foloseasca niciodata. (C.S. Lewis)  Daca crestinii n-ar fi copii lui Dumnezeu, Satan n-ar incerca sa-i faca sa se indoiasca de faptul ca sunt.  Cred in Dumnezeu asa cum cred in rasaritul soarelui. Nu pentru ca il vad ci pentru ca vad tot ce atinge. (C.S. Lewis)  Nu exista oameni atat de buni ca sa se mantuiasca singuri - dar nici atat de rai sa nu poata fi mantuiti de Dumnezeu  Amanarea este actul de deces al unei hotarari bune.  Putem sluji fara iubire dar nu putem iubi fara slujire.  Daca nu gasesti nici o cale de iesire, incearca privind in sus!  Dumnezeu va avea grija de lucrurile prin care treci, tu ai grija cum treci prin ele!  Prieten iti este cel ce stie totul despre tine si totusi te place.  Prietenii sunt ca si curcubeul: iti lumineaza viata cand ai trecut printr-o furtuna.  Prietenia este ca si vinul: se face mai buna cu trecerea timpului.  Orice om vrea sa fie apreciat. Deci daca apreciezi pe cineva, nu pastra secret acest lucru. (Mary K. Ash)  Invata din greselile altora; viata e prea scurta pentru a le face tu insuti pe toate.  Cand nu-ti ramane decat Dumnezeu, vei descoperi ca Dumnezeu iti este suficient.  Daca vezi pe cineva fara zambet, da-i unul de-al tau!  Cei ce umbla cu Dumnezeu nu vor fi in pas cu lumea.  Daca vrei sa faci lucruri mari trebuie sa ramai mic.  Fiecare vrea sa traiasca pe varful muntelui, insa toata fericirea si cresterea vin in timp ce il urci!  Am tinut multe lucrui in mana si le-am pierdut, dar ceea ce am incredintat in mainile lui Dumnezeu este al meu si astazi.  Nu te teme de moarte; cu cat murim mai repede cu atat avem mai mult timp sa fim nemuritori  Cu Dumnezeu alaturi nu te poti pierde in multime.  Pentru crestin cerul se pronunta: A-C-A-S-A.  Si El a murit pentru toti, pentru ca cei ce traiesc sa nu mai traiasca pentru ei insisi ci pentru Cel ce a murit si a inviat pentru ei. ( 2 Cor 5:15)  O Biblie uzata de mult citit e semnul unui suflet bine hranit.  Problema pe care o constituie crestinul de rand este ca e numai un crestin de rand.  Unii crestini nu fac nimic; dar nu exista nici un crestin care sa n-aiba nimic de facu
Reply With Quote