Subiect: Maslu
View Single Post
  #8  
Vechi 26.06.2007, 15:47:22
CM CM is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.10.2006
Mesaje: 144
Implicit

Ce spui tu iuda este ca in monarhie, regele este deasupra legilor, este rege si are voie sa faca orice.
La fel si cu preotul, daca este preot are har, adica poate face orice si o face pt ca oricum nu crede in nici o judecata de apoi, asta am inteles eu de la tine, ce face face pt ca nu are nici o frica.
Eu vad altfel lucrurile.
Prin slujba de hirotonisire, care este tot un ritual, se deschide centrul inimii, sufletul celui care devine preot pt ca sa poate sa face anumite lucruri, nu este cazul sa intram in detalii tehnice.
Dar, odata ce ai capatat acces la ceva, cel putin asa spun TOTI calugarii preoti care sunt autorizati de Sf Sinod sa-si exprime parerea, trebuie sa continui, sa sustii ce ti s-a daruit prin exercitiu permanent si neintrerupt si printr-o curatenie exemplare a sufletului, altfel nu merge, nu este ca la piata, adica merge oricum, eu am ocupat pozitia, functia de preot si gata fac orice.
S-o crezi tu ca daca preotul emite ganduri care nu au nici o legatura cu spiritualitatea, ca sa nu mai vorbim de fapte, mai lucreaza Sfantul Duh in inima lui.
Nici gand.
Chestia ca va raspunde el la judecata dupa moarte este puerila, problema este pt cei care sunt in viata si apeleaza la preotii in viata si nu despre viata de apoi.

Nu exista nici o deosebire intre preoti, calugari si mireni.
Toti sunt oameni, au acelasi loc sub soare.
La preoti este vorba de o mai mare responsabilitate si nicidecum de o pasuire pana la judecata de apoi. Aici intervine interpretarea zic eu tendentioasa a oamenilor, in favoarea unei clase zice-se superioare "preotii" si in defavoarea mirenilor.

Reply With Quote