View Single Post
  #1  
Vechi 10.03.2011, 12:22:33
mihaela75 mihaela75 is offline
Member
 
Data înregistrării: 27.03.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 37
Implicit Contraceptia-un rau ignorat

Buna ziua!Am scris despre ceea ce ma framanta si pe alt forum,insa nu s-a animat prea multa lume in a discuta aceste lucruri.Vin si aici,in speranta ca se vor gasi mai multe persoane deschise catre astfel de discutii si mai ales catre aceasta tematica: contraceptia.As vrea sa aud si alte pareri:cum este buna sau rea? Este rea,normal,insa cum de este atat de folosita in societatea crestina a ultimilor ani?

Se stie foarte bine ca avortul este un pacat foarte mare.Din nefericire,multe femei nu tin cont de acest lucru si isi ucid copiii din pantece.Sunt multe femei care o fac,insa sunt si foarte multe femei care nu o fac.Insa in ziua de azi,majoritatea oamenilor isi ucid copiii inainte de a deveni embrioni.Ma refer la contraceptie si tot ce tine de ea.Foarte rar se mai aude de cate o familie cu 8-10 copii,iar cei care se incumeta sunt catalogati de catre majoritate ca fiind inconstienti ce isi condamna copiii la saracie si viata grea.Setea dupa bani si dupa o viata usoara ne-a adus aici si consecintele vor fi catastrofale foarte curand.Se vorbeste de suprapopulatie,de saracie si bani putini,insa majoritatea dintre noi avem cu mult peste nevoile noastre.Nu se discuta foarte adesea acest subiect ,la fel ca subiectul avortului de exemplu,si legea facerii de copii nu este respectata nici de multi preoti.Imi cer scuze inca o data ca fac aceasta afirmatie,insa consider preotul ca fiind parintele duhovnicesc al comunitatii de care apartine.Intrebarile mele:

"Fereala" de copii este acelasi lucru cu avortul?

Ce trebuie sa faca un sot din punct de vedere crestinesc,daca celalat refuza sa respecte legea facerii de copii?

Cum se mai poate schimba mentalitatea oamenilor din jurul nostru,cand toti sunt robiti placerilor si vietii "caldute" si comfortabile?Raspunsul il dau tot eu: propriul exemplu e unica solutie.Insa ce e de facut cand sotul/sotia nu este de acord sa te urmeze in hotarare?
Reply With Quote