View Single Post
  #3  
Vechi 10.03.2011, 14:16:46
coralina's Avatar
coralina coralina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 03.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 708
Implicit

Eu incerc sa-mi imaginez cum ar arata o familie cu 10 copii, cu tata somer si mama casnica (nu ai cum sa mergi la serviciu fiind mama de 10 copii). La viata de azi din Romania, sincer iti spun ca nu stiu cum ar supravietui. Poate doar din mila enoriasilor de la biserica la care merg, insa cum nimeni n-o duce prea bine in momentul de fata, pana si milostenia s-a redus cantitativ.
Personal consider ca lumea este suprapopulata, deja am distrus aproape iremediabil planeta pentru a asigura tuturor resurse necesare traiului: milioane de hectare de paduri rase de pe fata pamantului, poluare fara precedent in aer si apa, chimizarea hranei pentru ca altfel nu-i putem hrani pe toti, samd. Apele au ajuns sa-si schimbe cursul din cauza despaduririlor masive, clima e data peste cap, locuim inghesuiti in orase pentru ca spatiul ramane acelasi in timp ce noi, populatia planetei, ne inmultim in continuare. Sa ne fereasca Dumnezeu de razboaie pentru hrana / spatiu / resurse naturale.
Ce fel de planeta lasam generatiilor care vin? Una pustiita si secatuita?
Priviti conditiile de trai din India sau Bangladesh de exemplu. Acolo familiile cu 10 copii sunt la ordinea zilei. Boli, foamete, moarte, mizerie crunta, lupta primitiva pentru supravietuire.
Sa nu se inteleaga ca sunt in favoarea avortului. Eu aprob doar metodele contraceptive ne-abortive, le consider necesare (nu numai din motivele enumerate mai sus – vezi si incapacitatea psihica / fizica a parintilor de a avea multi urmasi, etc).
__________________
Doamne Iisuse Hristoase, fiul lui Dumnezeu, miluieste-ma pe mine pacatoasa!
Preach the Gospel and, if necessary, use words.
Reply With Quote