Subiect: Holocaustul
View Single Post
  #450  
Vechi 18.04.2011, 15:20:53
umilul umilul is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.11.2006
Religia: Ortodox
Mesaje: 175
Implicit Iertati-ma !!

Citat:
În prealabil postat de umilinta Vezi mesajul
Iisus Hristos iubeste in momentul de fata toti oamenii inclusiv evreii dar respingerea dragostei Sale
se transforma in bici de foc care arde . Acesta este iadul.Pe cei ce lasa sa fie imbratisati Lumina
ii lumineaza iar pe cei ce o resping ii arde.Arderea a milioane de oameni de catre fascisti in lagare
nu se poate compara cu Holocaustul prezent de care este vinovat (de ce vinovat, te intreb eu ?, nu noi oamenii prin nerusinarea noastra ni le facem toate si prin tot ceea ce facem ne atragem osanda ?) Cel fara de vina ,Iisus Hristos.
Din cate am vazut persoana care a deschis topicul a plecat dupa ce a hulit sau se afla pe forum sub alt nume (cel mai probabil). Desi ar merita sa i se spuna cateva, prefer sa citez doar un Sfant parinte drag mie :
Deci, iubiților, să mulțumim lui Dumnezeu pentru faptul că noi suntem dintre cei mântuiți și că, neputând să ne mântuim prin fapte, am fost mântuiți prin harul lui Dumnezeu. Însă mulțumind, să nu facem aceasta numai prin cuvinte, ci și prin lucruri, prin fapte. Căci atunci este mulțumirea deplină, când noi facem toate acelea prin care Dumnezeu urmează a fi slăvit, și când fugim de acelea de care ne-am izbăvit. Dacă noi, batjocorind pe Împăratul a toate, în loc să fim pedepsiți, am fost cinstiți prin marea Lui iubire de oameni, îți poți închipui câtă nerecunoștință am avea față de El, batjocorindu-L și după aceasta! Atunci desigur că vom fi pedepsiți cu cea mai mare pedeapsă pentru asemenea nerecunoștință, ba încă mai aspră decât cea dintâi. Batjocora dinainte nu ne-ar arăta atât de nerecunoscători pe cât ne arată cea de după cinstea și marea Lui purtare de grijă față de noi. Să fugim, deci, de acelea de care ne-am izbăvit, și nu numai cu gura să-I mulțumim, ca nu cumva să se zică și despre noi: „Poporul acesta se apropie de Mine cu gura și cu buzele Mă cinstește, dar cu inima este departe” (Isaia 29, 13). Căci nu ar fi absurd, când cerurile spun slava lui Dumnezeu, ca tu, cel pentru care au fost făcute cerurile care-L slăvesc, să săvârșești astfel de fapte, prin care de alții este defăimat Dumnezeu, Care te-a făcut pe tine?!

De aceea, nu numai cei ce defaimă pe Dumnezeu sunt răspunzători, ci și tu vei fi răspunzător și vrednic de osândă. ,

si mai departe tot el spune :

Să arătăm că suntem vrednici, făcându-se acestea pentru noi. Căci, dacă ne vom arăta nevrednici de acestea, cum vom putea fi vrednici de Împăratul a toate? Fiindcă toți cei ce trăiesc defăimând pe Dumnezeu, nevrednici sunt de a privi soarele.

Pace tuturor si iertati-ma daca v-am gresit !!
Reply With Quote