View Single Post
  #12  
Vechi 20.04.2012, 04:18:02
IULIAGP IULIAGP is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 04.09.2010
Mesaje: 2
Implicit Despre preotul gabriel nicu

Nu am timp sa citesc toate postarile si nici nu vreau…Ceea ce doresc sa subliniez acum, aici si cu glas raspicat: AM CUNOSCUT PERSONAL ACEST PREOT. L-am cunoscut intr-un moment de cumpana al vietii mele, cand ma zbateam intre viata si moarte si simplul fapt ca am mers la Maslurile de sanatate ce le oficia impreuna cu alti preoti in orasul meu natal(Masluri la care am participat si in alte ocazii la diferite biserici si manastiri), AM SIMTIT PUTEREA LUI…Initial am crezut ca e doar o parere si sceptica dar increzatoare in acelasi timp, am revenit…M-a uimit simplitatea acestui preot dar in acelasi timp si felul diferit de a fii…ce nici astazi nu stiu cum sa-l definesc. Am fost si la biserica lui din Boranesti,unde m-am cazat 5 zile, participand astfel la slujbele Sf. Maslu si Sf. Liturghie. D-AU MARTURIE ca acest preot era vazator cu duhul, astfel nu ar fi putut sa stie un pacat pe care mi l-a zis de fata cu persoanele sale de incredere, ce-l insoteau …Si nu era preotul meu duhovnic, drept care nu avea de unde sa stie acest secret al meu…Pot certifica ca slujbele la care am participat m-au ajutat sa-mi continui viata, ba chiar sa ajung sa ocup un post de conducere intr-o firma foarte cunoscuta in Romania, dar cum , ca fiecare cand isi vede sacii incarcati in caruta, uita de Dumnezeu, si apoi se intreaba de ce nu-i mai merge bine…Abia acum am descifrat intrebarea pe care parintele mi-a pus-o cand inainte de a-mi pierde postul ( pot spune ca intr-o situatie neclara) m-a intrebat ce partid imi dadu-se acest post???, asa cum numai el putea sa-ti puna astfel de intrebari cu talc…dar putin intelese de oamenii saraci cu duhul, cum de altfel eram si eu…Din pacate, plecarea mea din tara de mai bine de 10 ani si ruperea legaturilor cu tot ce tine de ea…m-a indepartat atat de acest preot cu o putere rar intalnita si cu tristete am aflat ca s-a stins din viata…asa cum de multe ori o spunea la slujbele ce le oficia. Dumnezeu sa-l odihneasca!
Reply With Quote