View Single Post
  #13  
Vechi 20.05.2013, 23:03:58
Eyrini Eyrini is offline
Junior Member
 
Data înregistrării: 20.05.2013
Mesaje: 10
Implicit

Nu vreau sa-l judec pe pr Gabriel, dar am tot dreptul sa fiu sceptica cu privire la sfintenia Sa, deoarece in primul rand se pare ca acea carte despre minunile lui intitulata " Pr Gabriel, un om indumnezeit prin har" nu a primit de fapt binecuvantarea IPS Calinic si a marelui duhovnic al neamului Pr Iuistin Parvu si nu a fost scrisa in colaborarea cu pr Nicoale Tanase un preot cu adevarat exceptional.Stiu ca s-a comentat mult la acel moment despre oprirea de la slujire a pr N. Tanase pe motiv ca si-ar fi dat acordul pt o carte eretica. Se comenta atunci ca i s-a facut o inscenare pr Tanase. Acum am aflat despre ce carte era vorba, anume despre aceasra carte despre minunile acestui preot. In al doilea rand pr Iustin are dreptate un crestin adevarat nu trebuie sa umble dupa minuni ci sa se lupte pana la sange cu patimile sale, si asta este adevarata invatatura ortodoxa. Deci nu trebuie sa ne concentram pe spectaculos pe supranatural. Ori eu am observat la ucenicii pr Gabriel,printre care si o foarte buna prietena a mea, ca ei nu stiu sa vorbeasca altceva decat despre minunile acestui pr Gabriel, si ajung chiar pana la obsesie de-si umplu peretii caselor cu poze cu el, si mai putin cu icoane.Acesti ucenici vorbesc mai mult de acest pr drag lor decat de Dumnezeu si asta mi se pare ca duce mai degraba spre idolatrie. Pe primul loc pt fiecare treb sa fie Dumnezeu, apoi Maica Domnului, apoi Sfintii, apoi vedete duhovnicesti inca necanonizate. Am rasfoit si eu aceasta carte si am intalnit lucruri ciudate, chiar neortodoxe ce inclina mai mult spre sentimentalism sectar decat spre invatatura duhovniceasca, patristica a Sfintilor Parinti. Dumnezeu sa ma ierte, dar nadajduiesc ca o va face, pt ca indoielile mele cu privire la acest pr Gabriel sunt justificate, pt ca porunca Lui este de a nu crede orbeste in cineva, ci de a cerceta duhurile pt a vedea daca sunt de la El sau nu.
Reply With Quote