View Single Post
  #19  
Vechi 04.07.2013, 20:29:06
antoniap
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
Īn prealabil postat de AlinB Vezi mesajul
Deci parintele Iustin nu e infailibil, parintele Iustin poate fi si fricos cand ne convine noua.

Atunci de ce pe alte topicuri, alea unde promovezi Cipofobia, incerci sa ne convingi exact contrariul, ca parintele Iustin nu poate gresi, ca "marii duhovnici" nu pot gresi si ca ei sunt modele de curaj a marturisirii, etc.?

Am mai cunoscut 2 fosti ucenici (se pare) a acestui parinte (Gabriel) si care in mod straniu manifesta (pe langa diverse devieri) aceeasi idolatrie fata de parintele Iustin desi se pare ca in sinea lor in respecta doar atat cat au ei nevoie sa il respecte, doar atat cat le convine sa-l respecte.

Ma intreb daca aveau nevoie cu adevarata de parintele Iustin sau doar aveau nevoie sa stie ca au in palmares "un mare duhovnic".

Despre restul, dupa ce citesc cartea.


Eu nu promovez nimic, pentru ca nu am nimic de vanzare. Pur si simplu, in calitate de crestina, imi exprim ingrijorarea in legatura cu actele biometrice. Asa am citit, asa mi s-a spus si, daca mi se iveste ocazia, asa spun si eu. Cu simplitate.


Nici parintele Gabriel Nicu si nici parintele Justin Parvu nu sunt niste idoli. Ei sunt in primul rand niste oameni care s-au luptat cu diverse ispite, ca orice crestin. Daca exista marturii privind sfintenia lor, asta inseamna ca sfintenia ne este accesibila si ca Hristos, Care S-a rastignit pentru noi, ne iarta greselile daca ne pocaim si ne asteapta pe Cruce si pe noi, spre slava Sa.

,,Dobandirea Duhului Sfant este scopul vietuirii crestine'', spunea Sfantul Serafim de Sarov.
Reply With Quote