View Single Post
  #23  
Vechi 01.12.2015, 23:23:50
Jonnyw2013 Jonnyw2013 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 12.02.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 687
Implicit

bogdan.mx si allexa @
Da ,ar fi bine cum spune-ti voi ca ar fi ideal ca educatia asta sexuala sa fie in primul rand facuta de parinti.Dar problema e ca sunt familii care nu stiu cum sa abordeze problema. Cum a spus la un moment dat ca a patit si pastorul Vladimir Pustan, care la un moment dat l-a intrebat pe taica-su despre tema asta.Ca raspuns, tatal lui ii da o palma zdravana peste cap, si rezolva cu intrebarea lui(ii raspunde foarte frumos :-))) )!???...

Sau parinti care le vorbesc de unele lucruri, dar daca parintii aia nu sunt un model ptr tinerii respectivii, ei nu aud ce le spun parintii lor,sau mai bine zis uita.E bine zic eu,ca informatia sa fie transmisa,si unele conferinte mediatizate sa ajunga la tineri. Sa auda de exemplu ca nu e nici o rusine ,ba chiar ca e ceva special ca sa fii virgin,pana atunci cand ajungi sa fii cu omul cu care iti vei petrece restul vietii.

Da, ca parinte trebuie sa fii permanent un model .Nu teorii!!!
Unorra li s-a parut hazliu, sa spun ca in primul rand, eu ca tata sa nu ma uit imprastiat pe site-uri erotice si apoi copii.Si ce e negativ ca sa am un Program de restrictionare atata timp, cand din greseala poti atinge unele site-uri aiurea.Da, am patit pe un site de torente.
Cand ai pus programul, orice utilizator de pe calculatorul ala este restrictionat.Dar puteem vedea foarte multe site-uri OK! E vorba de K9 Wb Protection.
Si chiar daca ar trece de program tanarul sau tinerii,in capul lor se face o conexiune, ai mei merg la spovedanie, nu doar sa faca act de prezenta.
Ca la un moment dat mi s-a spus aici ca se poate trece de program.Ma rog nu ma mira asta, ma mira daca nu se putea trece de el.De ani de zile caut ceva functional.

De multe ori tinerii fac unele lucruri in special daca au un model.Sunt adeptul Conferintelor.
Am fost in urma cu cativa ani la o Conferinta .Apare un tip intr-o geaca in culori tipatoare si in blugi insotit de inca cineva.M-am gandit cine o fi "copilasul" asta.
Si omul incepe si vorrbeste.Un tip extrem de pregatit.O Conferinta care nu o uiti toata viata.Spune printre altele ca a venit imbracat asa tocmai findca a vrut sa castige pe cat mai multi ,dupa cum spune Sfantul Pavel in prima epistola catre Corinteni:
"22.Cu cei slabi m-am făcut slab, ca pe cei slabi să-i dobândesc; tuturor toate m-am făcut, ca, în orice chip, să mântuiesc pe unii."
A raspuns extrrem de sigur pe el, la intrebarile celor din sala.IN una din Conferintele din
saptamanile viitoare vine un calugar cu laptop-ul in fata,dar nu s-a ridicat la un sfert din nivelul lui.Cand am iesit din sala povestind cu doi colegi care au fost acolo,si ei s-au mirat si le-au facut o parere extrem de buna.De oameni din astia cred ca avem nevoie noi ca ortodocsi ca sa aiba mantia neagra pe suflet, dar afara, imbracati in culori tipatoare,ca sa ii atragi pe tineri si pe cat mai multi.Persoana este Claudiu Raducu.
Ma rog el nu a tratat problema mentionata in acest topic la acea Conferinta.

Mi se pare o treaba buna Conferinte, cu oameni care sa stie exact ce au de spus, si pana unde sa mearga cu ce au de spus.
__________________
http://www.cuvantul-ortodox.ro/2011/...-ca-pe-erezii/
"€žCând am ieșit pe ușa care mă purta spre libertate, am știut că dacă nu las ura și amărăciunea în spate, voi continua să fiu în închisoare€".-Nelson Mandela
Reply With Quote