View Single Post
  #31  
Vechi 21.09.2022, 08:55:04
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.971
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
De la bun început am bănuit că scopul maculării imaginii lui Visarion Alexa este declanșarea unei isterii mediatice de tipul „me too”, versiunea cu popi. În deschiderea show-ului aveau nevoie de un nume greu, cu o largă vizibilitate publică, pentru ca diseminarea indignării să cuprindă o arie de audiență suficient de întinsă pentru a exercita o presiune puternică asupra autorităților.
Din păcate e un pattern(șablon) care se tot repetă la Bisericile ortodoxe odată la un timp, a mai apărut un caz cu un preot din Iași acuzat tot de infidelitate și cu o femeie profesoară de engleză acum 2 ani, care rupea audiențele la xtranight show și acces direct cu dezvăluiri despre un preot din Ghencea.

Acel preot din Ghencea n-a fost suspendat, n-a fost caterisit, nu a pățit nimic din partea Arhiepiscopiei Bucureștilor și aici e ceva suspect e o dublă măsură luată la 2 ani jumătate, pe unul care a construit o parohie de la 0 îl execuți, pe altul îl lași, deși amândoi sunt pasibili de impediment la preoție.

Ar trebui și preoții să învețe să se ferească de persoane insistente, maniacale, care dau în disperare semnale de atractivitate și interes, care caută o prietenie/apropiere nefirească, care destăinuie preotului picanterii din viața lor intimă, care răpesc timpul alocat altor enoriași și familiei șamd.

Dacă nu poate să pună la punct singur să-și pună soția să o sune, că dacă se lasă dus de curenți se duc pe apa sâmbetei 10-15 ani de preoție, efortul ctiitoricesc, familia tot.

Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cum povestea cu enoriașa de 37 de ani a început să pută a făcătură iar publicul botanist n-a făcut masă critică era nevoie de a doua victimă cu o poveste încă și mai grozavă.
Hmm, dacă a fost ceva mai degrabă treaba duce spre ceva consensual la primul caz, zicea Cuculis că dacă se descoperă mesaje de dragoste din partea amândurora la percheziția informatică a telefonului, pică treaba cu abuzul, chiar dacă fapta e impediment canonic la continuarea preoției, măcar nu-l aruncă la beci.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Hienele care-i sărutau odinioară mâna lui Visarion Alexa cu voluptate sunt poftite să-l devoreze acum și, după cum se vede, anturajul dânsului colcăia de iude.
Personal nu l-am cunoscut pe pr. Visarion, nu sunt din București, l-am văzut o singură dată în viață la o conferință și am stat la vreo 30 de metri de el, nu m-am dus după să mă bag în seamă.
Dacă eram din București, recunosc că aș fi căutat parohii cu comunități interactive, deci mă duceam pt comunitate, dar la un eventual scandal n-aș mai fi mers din cauza presei care filmează insistent pe acolo și deranjează liniștea slujbei.

Activenews am văzut că-l atacă, dar ei l-au atacat de la început pt poziția pro-vaccin că-i făcea coate-goale și neica nimeni cei anti vaccin și că exagera cu masca:

https://www.activenews.ro/opinii/Anc...ICEASCA-176139

https://www.activenews.ro/stiri-mass...udiciar-176129


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
PS - Iorest: sunt sigur că ai auzit despre isprăvile nickului meu numai lucruri frumoase....! (glumesc). Bucuria e reciprocă!
Da ești legendary pe forum, mă bucur că ți-am scos contul din hibernare am crezut că nu mai intri.


Citat:
În prealabil postat de Mihailc Vezi mesajul
Cam tot ce ai scris pe subiectul topicului de față (și nu numai) sunt observații inteligente și de bun simț. Un singur lucru l-aș mai adăuga: Visarion Alexa a asumat slujirea preoțească relativ târziu, după o consistentă experiență de jurnalist printre altele la Radio România Actualități (eu acolo l-am cunoscut).
Mneh, dau și eu cu bățul în baltă de multe ori, aici am vrut doar să mă dumiresc ca în filmul lui Porumboiu, a fost sau n-a fost.

Nu-mi vine totuși să cred că cineva poate da cu piciorul la 15-20 de ani de preoție, la imaginea de comunicator profesionist, la efortul de ctitorie, la liniștea familiei și a copiilor, la căsnicie, la siguranța zilei de mâine că am înțeles că avea și rate la casă, pt ce până la urmă, pt apropierea de niște tipe instabile emoțional, răzbunătoare ?
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.
Reply With Quote