Subiect: Noaptea nuntii
View Single Post
  #13  
Vechi 02.01.2011, 21:52:51
caty_deea's Avatar
caty_deea caty_deea is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 27.07.2010
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 298
Question

Citat:
În prealabil postat de zaharia_2009 Vezi mesajul
Probabil ca tot asa ii iubiti si pe Hitler, Stalin, Ghe. Ghe. Dej, Ana Pauker, Teoharie Georgescu, Ceausescu, pe Iuda iscarioteanul , pe imparatii romani Galeriu, Deciu, Diocletian, Iulian Apostatul, Valens, ... ca doar de, nu asa a spus Iisus? sa iubim pe aproapele nostru ca pe noi insine , nu ?(asta ca o alta binecuvintare a Mintuitorului)
Adica, o fi nunta binecuvintata, dar trupul lui Hristos este darul suprem pt. unirea cu El si nu cu oamenii , fie ei chiar si sotii/sotiile noastre si ca atare are multa prioritate inainte de orice !
Dar puteti accepta ca regula generala de viata in duh si adevar regula : ,,fara nici o regula in viata mea " si atunci totul devine tot mai simplu !
Eu nu sunt casatorita,dar din ce am aflat de la prietenii mei, duminica mergeau la liturghie si se impartaseau daca aveau binecuvantare apoi se oficia Sf Taina a Cununiei,apoi mergeau la restaurant.De marti incolo e dezlegare la relatii intime tocmai pt ca se impartasesc.Dar ce nu inteleg eu este daca ai voie sa te saruti sau sa te zbantui dupa Sf Impartasanie,mai ales ca am vazut mirese care varsau la cununia religioasa de emotie ,de caldura.Cred ca trebuie sa avem si nadejde ca ne intareste Dumnezeu in momentele acela
Reply With Quote