Subiect: LEGIONARI?
View Single Post
  #68  
Vechi 14.04.2014, 18:46:01
CristianR's Avatar
CristianR CristianR is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.03.2014
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.236
Implicit

Citat:
În prealabil postat de antiecumenism Vezi mesajul
-imbecilii astia satanisti l-ar fi arestat si pe IPS Bartolomeu Anania: "Marturisesc insa ca in “Fratia de Cruce” din Seminar nu se facea politica, nici antisemitism, ci doar educatie, si ca nu am avut de invatat decat lucruri bune: iubire de Dumnezeu, de neam si de patrie, corectitudine, disciplina in munca, cultivarea adevarului, respect pentru avutul public, spirit de sacrificiu."


Antiecumenism, poate n-am fost prea atent la postările tale și de aceea te credeam doar excesiv sub anumite aspecte, însă, altfel, cinstit. Cu poza asta, însă, m-ai dezamăgit, pentru că este vădit mincinoasă și manipulatoare (oricine poate fi surprins la un moment dat cu mâna întinsă într-o fotografie; puteai găsi la fel de bine o poză cu Ceaușescu sau cu Iliescu, ba chiar și un ciung, acum cu photoshop-ul). Dacă ai fi citit memoriile Părintelui Anania, ai fi găsit și restul afirmațiilor care o încadrează pe cea citată de tine:
Citat:
Peste ani își amintește Înalt Prea Sfințitul Bartolomeu Anania: ..."Nu am apucat să devin legionar din două motive, unul formal și altul de fond: în ianuarie 1941, la vremea când eu încă nu eram major (la aceea vreme majoratul era la 21 de ani) , "Frăția de Cruce" din Seminarul Central a fost desființată. În al doilea rând, în timpul scurtei guvernări legionare, dar și după aceea, mi-a fost dat să văd și reversul medaliei, adică fața neștiută a Gărzii de Fier, cu care nu puteam fi de acord. Mărturisesc însă că în "Frăția de Cruce" din Seminar nu se făcea politică, nici antisemitism, ci doar educație, și că nu am avut de învățat decât lucruri bune: iubire de Dumnezeu, de neam și de patrie, corectitudine, disciplină în muncă, cultivarea adevărului, respect pentru avutul public, spirit de sacrificiu." În anul 1941 a fost arestat o lună de zile pentru participarea la funeraliile unui comandant legionar. Mărturisește în continuare înaltul prelat: ..."După trei săptămâni am fost eliberat, dar în cazierul meu a rămas fișa cu calificativul "legionar", un stigmat de care, orice ai face, nu scapi o viață întreagă. Nu am făcut parte niciodată dintr-un partid politic, dar am fost și am rămas pe dreapta". În anul 1942 a fost arestat și condamnat din nou, la șase luni de închisoare, pentru că ar fi deținut în podul Mănăstirii Cernica materiale legionare și arme.
p.s. Sau ai vrut doar să ne arăți ce artist în PS ești?
Uite, întâmplător tocmai am dat peste una mai convingătoare decât a ta:

Last edited by CristianR; 14.04.2014 at 19:23:40.
Reply With Quote