View Single Post
  #23  
Vechi 09.09.2013, 16:29:12
Decebal Decebal is offline
Banned
 
Data înregistrării: 19.07.2012
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.651
Implicit Sanctitatea Sa Patriarhul Kirill a venit în vizită pe teritoriile sale moldave

Citat:
Patriarhul Kirill: „M-am rugat pentru pacea și prosperitatea Moldovei”



© Foto: Milena Faustova, Vocea Rusiei

Prosperitate economică și liniște sufletească, depășirea confruntărilor sociale și a conflictelor politice le-a urat patriarhul Kirill credincioșilor din Republica Moldova. În seara zilei de 8 septembrie, Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse și-a încheiat vizita pastorală de două zile în Moldova.

Programul vizitei a inclus nu doar vizitarea catedralelor, mănăstirilor și dialogul cu credincioșii, ci și întâlniri cu elita politică a țării.

Unul dintre principalele rezultate ale actualei vizite este unirea credincioșilor cu politicienii. La slujba de la Catedrala Nașterea Domnului din Chișinău au fost prezenți reprezentanți ai diferitelor confesiuni și ai clasei politice din țară. „Inima mea se bucură când vă văd pe toți împreună în pace și liniște”, a spus patriarhul Kirill.

Limbajul bisericii este apolitic, iar credința reprezintă o mare comoară și o putere care, oricât ar părea de paradoxal, definește viitorul politic, economic și social al poporului și al statului, este convins Întâistătătorul Bisericii Ortodoxe Ruse. Aceste afirmații sunt mai mult decât actuale pentru Moldova contemporană. Confruntarea socială permanentă, situația economică dificilă, aspirațiile pro-occidentale ale politicienilor și, dimpotrivă, dorința majorității cetățenilor de a păstra legături strânse cu Rusia a generat în țară o criză socială prelungită. Au turnat gaz pe foc și afirmațiile unor publicații media locale despre substratul politic al vizitei, ca o încercare de presiune a Moscovei oficiale asupra Chișinăului. „Eu nu sunt ambasadorul Moscovei, ci sunt ambasadorul Bisericii”, a declarat patriarhul Kirill la întâlnirea cu președintele Moldovei, Nicolae Timofti, și mai târziu în timpul discuțiilor purtate cu președintele Parlamentului republicii, Igor Corman.

„Eu nu sunt patriarhul Federației Ruse, al Ucrainei sau al Moldovei. Eu sunt patriarhul Întregii Rusii. Pentru mine nu are importanță cetățeanul cărui stat stă în fața mea. Biserica Rusă se află în 62 de țări ale lumii. Iar patriarhul poartă în fața lui Dumnezeu răspunderea pentru toți credincioșii. Mesajul, pe care îl transmit în calitate de patriarh, se bazează pe cuvântul lui Dumnezeu, de aceea vizita mea nu poate să aibă nicio agendă politizată”.

„Vizita dumneavoastră și grija pastorală față de poporul Moldovei ne va ajuta pe toți să depășim timpurile politice și economice dificile prin care trece acum țara”, a declarat în timpul întâlnirii cu șeful Patriarhiei din Moscova premierul republicii, Iuri Leancă.

„Vă mulțumesc mult pentru vizită. Sunteți un simbol al credinței și un exemplu de urmat pentru mulți oameni în ceea ce privește slujirea pentru justețe și spiritualitate. Sunt convins că în cele mai dificile momente pentru țară tocmai Biserica a jucat, joacă și va juca un rol important, va da speranța în viitor. Avem mare nevoie, în prezent, să fim uniți. Însă trebuie să ne unim în numele a ceva măreț. Doar așa vom putea să depășim toate dificultățile”.

„Ceva măreț” – tocmai asta reprezintă spiritualitatea și credința ortodoxă, urmarea legilor morale. Pentru credincioșii din țară sunt lucruri de mult timp evidente. Ei sunt bucuroși că, datorită vizitei patriarhului Kirill la Chișinău, în sfârșit, au înțeles aceste lucruri și politicienii.
sursa: Vocea Rusiei
Reply With Quote