View Single Post
  #7  
Vechi 09.07.2014, 16:42:00
Patrie si Credinta's Avatar
Patrie si Credinta Patrie si Credinta is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.05.2011
Locație: Ploiesti
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.536
Send a message via Skype™ to Patrie si Credinta
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Și când va zice Allah: "O, Isus, fiu al Mariei! Le-ai spus tu oamenilor: "Luați-mă pe mine și pe mama mea drept dumnezei în locul lui Allah?", el îi va răspunde: "Mărire Ție! Eu nu aș fi putut să spun ceea ce nu aveam dreptul să spun! Dacă aș fi spus, ai ști, căci Tu doară știi ce este în sufletul meu, pe când Eu nu știu ce este în sufletul Tău! Doară Tu ești Marele Știutor al celor neștiute !". [Coran 5:116]

Din versetul coranic rezulta ca ei fac o confuzie intre inchinarea in mod propriu, ce se numeste adorare (lat. adoro-are sau latria de la gr. latreia) si pe care o aducem numai Lui Dumnezeu si actul de cinstire/venerare (gr.proskynesis) a Fecioarei Maria, care n-a fost niciodata considerata „zeu”, ci om.
De fapt nu este nici o confuzie. Se pare ca a luat contact cu secta araba a coliridianistilor, care chiar o considerau zeita.
http://en.wikipedia.org/wiki/Collyridianism

Citat:
În prealabil postat de Mihai36 Vezi mesajul
Aceasta societate teocrata cu bunele si cu relele ei va juca un rol imprtant (pozitiv si negativ) in ultimele zile ale Judecatii .
Partea fanatizata a islamului fiind azi acel Gog si popoarele care il urmeaza -din Turcia si pina in Etiopia.

Trebuie luata in calcul si profetia lui Mohamed in legatura cu o alta venire supranumita Mahdi (Cel Indrumat) diferita de a lui Iisus si care se va lupta cu fortele negative avind toate puterile lui Allah si care va restaura islamul si il va unifica cu toate religiile aducind pacea si fericirea pe pamint

Insa aceasta profetie nu a fost scrisa si in Coran ci doar in unele Hadiths dupa un secol distanta.- de aceea nu este luata in seama decit de putine ramuri islamice.
Eu chiar ma intreb care este rolul pe care il vor juca la sfarsit.
Pentru ei, este totusi Mesia, si conform interpretarilor clasice, coranice, se va opune Antihristului.
Diavolul este cumva agent dublu pentru musulmani, jucand atat rolul de Antihrist, cat si de Hristos, sau ne va face o supriza magnifica Dumnezeu la sfarsit, aducand cele trei religii abrahamice sub crestinism?
Drama cosmica e prea mare pentru ca un singur actor sa inteleaga toata piesa, dar promite schimbari de scenariu interesante la final.

Citat:
În prealabil postat de cristiboss56 Vezi mesajul
Printre cei familiarizați cu învățăturile Islamului, este binecunoscut faptul că lumea e împărțită în două mari clase: următorii lui Allah și barbarii sau necredincioșii.
De fapt nu suntem necrediniciosi, ci oameni ai cartii.
http://en.wikipedia.org/wiki/People_of_the_Book
Ceva intre.
Teoretic, suntem categorie protejata atat de Sharia, cat si sub adapostul Patentului lui Mohamed.
http://en.wikipedia.org/wiki/Achtiname_of_Muhammad

Acum, dementa totala a unor imani e alta problema.
__________________
Every point of view is useful, even those that are wrong - if we can judge why a wrong view was accepted.
Reply With Quote