View Single Post
  #291  
Vechi 25.08.2016, 11:46:06
ioan67 ioan67 is offline
Banned
 
Data înregistrării: 30.07.2016
Mesaje: 1.458
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Monnis Vezi mesajul
Ioan, cred că aČ›i înČ›eles greČ™it. PărinČ›ii (cei mai mulČ›i dintre ei), vor binele copiilor. Mai ales dacă ne spunem creČ™tini, educaČ›ia copiilor noČ™tri este foarte importantă, în special când vorbim de aspecte referitoare la manifestarea sexualităČ›ii, pentru că sunt generatoare de mari păcate Č™i vătămări sufleteČ™ti.
Ne acuzaČ›i gratuit de tot felul de chestii (frustraČ›i, frigizi, pudibonzi, etc) când este vorba doar de a-Č›i asuma niČ™te riscuri. Eu, ca mamă de copii Č™colari în România, sunt reticentă Č™i nu cred că sistemul Č™colar actual poate oferi o educaČ›ie sexuală adecvată copiilor mei.
Dumneavoastră ne prezentaČ›i cu (prea) mult entuziasm necesitatea Č™i avantajele unei educaČ›ii sexuale obligatorii a copiilor, într-un sistem care Č™i-a dovedit punctele slabe.
1. Nu puteti fi folositoare ca mama sau ca educator acelui copil pe care il impiedicati sa isi cunoasca anatomia si functionarea corpului si a sufletului. Dumneavoastra, cocolosind copiii in lumi imaginare/in borcan de cristal, nu cresteti oameni ci barbari! Si mai sunteti si mandri de realizarea voastra! Barbarii care suntem noi, am fost obtinuti tot la fel: prin cultivarea ignorantei si apologia prostiei cu fumuri, eventual a prostiei cu elevatii spirituale. Aceasta e reteta pentru producerea oricarui barbar.

2. Nu va acuz de nimic. Lucrez de 25 de ani cu barbati si femei care au variate tulburari psihice legate de sexualitate. N-aveti decat sa credeti ce vreti dar sa nu imi spuneti mie care e treaba cu tulburarile sexualitatii la romani. Spuneti cui vreti, nu mie. Daca aveati un strop de smerita cugetare, ati fi intrebat nu ati fi sarit sa va aratati acuzata.

3. Si eu sunt reticent fata de sistemul scolar din Romania. prinrte altele, pentru ca el e alcatuit din copii care au mame ca dumneavoastra, care nu stiu sa faca altceva decat sa se sperie si sa acuze. Suspiciune generalizata, duh paranoid cultivat de sefii vostri soirituali care se cred duhovnici. Nu, nu sunt duhovnici, adevaratii duhovnici sunt oameni cupatati si generosi, calmi si capabili mereu sa ofere solutii concrete. Ai vostri sunt doar pacienti netratati. Ca sa nu mai spun ca printre dascali, in scoli, sunt si oameni ca dvs. Din acest motiv, da, sunt reticent si eu fata de mediul scolar si fata de educatie. La un pol sunt agitatii din ONG-uri cu semianalfabeti fanatici si perversi, la celalalt sunteti voi, anxiosii si paranoizii piosi cu dereglari evidente in viata sexuala, chiar de le tineti ascunse.
Poftim, fa educatie!

Last edited by ioan67; 25.08.2016 at 11:49:49.
Reply With Quote