View Single Post
  #36  
Vechi 13.05.2023, 21:43:29
Iorest Iorest is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.08.2016
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.970
Implicit

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
pot sa spun ca am fost in vreo 2 manastiri pana acum si pot spune ce se intampla pe acolo (am fost in mai multe dar in trecere, in astea doua am stat 1-3 saptamani de cateva ori).

Se munceste fizic zi-lumina iar dimineata si seara sunt slujbe f frumoase.
Da cam așa am văzut și eu, dar se ajungea la Vecernie nu se neglijau slujbele ceea ce e bine, nu era chiar muncă zi noapte, decât dacă era ceva urgent de făcut.

La mănăstirile lipite de oraș gen Radu Vodă, Antim în București nu cred că se lucrează în agricultură că n-ar avea unde, depinde unde e situată mănăstirea și dacă are teren agricol, cât pământ are.
Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
M-a impresionat f mult ceea ce se citeste pe la Vecernie si Utrenie - din psalmi care sunt un fel de poezie scrisa de David sau alti autori sub influenta duhului sfant, iar cantarile sunt extraordinare.
Eu am văzut și la Biserica de mir din orașe, unele privegheri de noapte cu cântări pe tipic, după Idiomelar, de la excepțional în sus, problema era că nu e în fiecare parohie de oraș așa.

Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In ce priveste calugarii, o parte sunt veniti acolo din chemare si o parte din alte motive, dar Sfintii Parinti spun ca Dumnezeu ne primeste pe toti, chiar daca initial ne indoim sau nu prea stim ce facem...
Așa am auzit și eu, chiar și cei care au venit din sărăcie la mănăstire au șanse de mântuire, singurii periculoși erau cei trimiși de diavol să facă tulburare, unii sunt trimiși de diavol la mănăstire sau sunt infiltrați ca să ajungă stareți și să căpușeze economic mănăstirea.


Citat:
În prealabil postat de caminaris Vezi mesajul
In manastire gasesti oameni mai calmi, mai calzi si mai intelepti decat in lume pt ca sunt potoliti si invatati de duhul sfant si traiesc in pace cu ei insisi si cu ceilalti din jur.

Pacea asta vine de la faptul ca nu vor nimic de la nimeni, in lume toti se zbat si concureaza intre ei pt aceleasi resurse si astfel ajung sa-si piarda echilibrul, se enerveaza usor etc.

oricum mai sunt multe de spus dar si mai multe de trait, probabil ca orice om ar trebui sa stea 2-3 saptamani intr-o manastire ca sa poata face o comparatie cu viata din lume...
Pe Athos se zice că două trei zile ești sub binecuvântarea Maicii Domnului, din a 4-a zi încep ispitele de la diavol care încearcă să te scoată din munte, poate la fel e și la mănăstirile din afara Athosului.

Oameni nervoși mai găsești la mănăstiri, dar sunt mai rari.
__________________
„Că s-a întărit mila Lui peste noi și adevărul Domnului rămâne în veac.” Ps.116, v.2.

Last edited by Iorest; 13.05.2023 at 21:45:40.
Reply With Quote