View Single Post
  #8  
Vechi 21.06.2012, 00:40:17
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Astazi a fost o zi indoliata in familia si in sufletul nostru, ziua inmormantarii bunicii noastre dragi.
Dumnezeu sa o ierte pe bunica ta, sa o odihneasca cu Sfintii in Cer.

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Alte superstitii adevarate vizeaza semnele prevestitoare mortii, nu intru in detalii ca deja mi se face pielea de gaina.
Nu cred ca superstitiile sunt adevarate, sunt ori simple coincidente, ori poate e vorba mai degraba de o intelepciune populara. De exemplu atunci cand vedem nori pe cer ne dam seama ca va urma ploaia, este ca o intelegere a semnelor, dar nu superstitie.

Citat:
În prealabil postat de blue_sky Vezi mesajul
Totusi, exista preaaaa multe traditii,superstitii si obiceiuri pagane, iar sintagma "cate bordeie, atatea obiceie" e la ea acasa. Fiecare persoana careia ii ceream (sau nu) sfatul avea o versiune diferita asupra a ceea ce <Trebuie facut>. Si, in talmes-balmesul asta de informatii, nu stiai pe care s-o alegi (nu ca ar fi fost vreuna din ele de sorginte ortodoxa, though). De exemplu, i-au pus in tron un saculet care continea pieptene, ac/ata, noua maracini, usturoi, ceapa si altele (?!?).
Ai dreptate, din nefericire ele ne fac sa ne risipim si sa ignoram esentialul. In urma cu aproape 9 ani am trecut si eu printr-un moment tare greu, mi-am pierdut fratele. Atunci a fost pentru mine primul contact cu aceste superstitii si nestiind bine ce anume este bun si ce nu, le-am respectat pe toate. Dupa un timp, citind anumite carti cu o viziune corecta despre inmormantare, am inteles ca nu toate sunt crestinesti.

Mi-a parut rau, in primul rand ca nu am stiut sa pretuiesc lucrurile importante si ca fiecare om cu parerea lui a facut legea pe acolo, extrem de neplacut. Nu imi doresc sa mai trec prin asa grea durere, dar viata nu te menajeaza. Ma preocuta mult randuiala crestineasca, de aceea am si deschis un topic cu acest subiect, ca noi crestinii sa cunoastem ce anume invata biserica noastra si cu politete si adevarul pe care il cunoastem si pretuim, sa refuzam politicos interventiile nepotrivite, care intretin si duc mai departe superstiitle acesta nefolositoare
Reply With Quote