View Single Post
  #7  
Vechi 13.02.2014, 01:15:21
Ekaterina's Avatar
Ekaterina Ekaterina is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.03.2012
Locație: Bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.284
Implicit

Am citit intregul mesaj postat de tine si din cate am inteles prezinti doua situatii diferite. O situatie este atunci cand omul nu poate mai mult, nu a fost inzestrat cu mai mult, iar o alta situatie este cand omul nu vrea mai mult.

Spunea un Parinte ca intr-o casnicie sotii trebuie sa se intreaca in a se sluji unul pe celalalt si cu cat te jertfesti mai mult pentru sot/sotie cu atat il/o iubesti mai mult. In exemplul dat de tine, daca o sotie vine acasa si gaseste totul in dezordine si ea stie ca acest lucru il deranjeaza pe sot, pentru intelegere si armonie in familie cred ca prima data trebuie sa puna randuiala in lucruri si apoi sa faca altceva.

Daca intr-un anumit colectiv un angajat nu poate sa se ridice la asteptarile sefilor, colegilor, el nu trebuie tratat urat. In ziua de astazi nu esti tinut la locul de munca daca nu esti performant, asa ca tot el are de pierdut din cauza neputintei lui, nu trebuie sa se adauge la asta si rautatea celor din jur. Dar daca poate mai mult si nu vrea, lasa greul in spatele altora, se menajeaza, atunci nu are cum sa le ceara celorlalti sa fie multumiti si sa-l aprecieze. In aceasta situatie el isi face rau singur.
Reply With Quote