Subiect: Oastea Domnului
View Single Post
  #35  
Vechi 14.09.2015, 01:08:09
Copacel Copacel is offline
Banned
 
Data înregistrării: 02.08.2015
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.140
Implicit

Citat:
În prealabil postat de VHAlexandru Vezi mesajul
I. Mi-am dat si eu seama ca am descris cam copilareste Oastea Domnului, iertati-ma, dar altcumva nu m-am putut exprima.
II. La inceput ,foarte multi ortodocsi frecventau Oastea Domnului . Parintele Trifa scotea foarte multe carti si ziare , detinand o masinarie de scris foarte moderna pentru acele vremuri , iar mitropolitul Nicolae Balan , dorind foarte mult masinaria , a intrat intr-un conflict foarte aprig cu el , caterisindu-l si interzicand Oastea Domnului . Se zice ca parintele Trifa a fost atat de urat de cler ,incat la inmormantarea lui preotii i-au rupt haina preoteasca de pe el . In 1990 ,BOR decide ridicarea caterisirii pr. Iosif Trifa.
Comunistii au interzis si ei cu desavarsire intrunirile Oastei Domnului si au mintit clerul astfel incat sa creada ca ostasii ii denunta la securitate, etc. astfel incat multi preoti inca mai au ura pe ostasi.
Si va dau cateva exemple de marturisitori :1.Traian Dorz a facut ani grei de inchisoare (nu stiu sigur daca a murit in lagar)
2. Un domn de la noi de la biserica spunea ca avea in portbagaj multe biblii , a fost prins de securisti si maltratat ingrozitor
3. Multi altii pe care Dumnezeu ii stie , care au fost martirizati fiindca erau "dusmanii statului".
*Sper ca acum nu m-am exprimat asa copilareste :)
Eu ma referam in zilele actuale.Mai este Oastea Domnului aceiasi organizatie
cum era pe vremea infiintarii ?
Martiri ostasi in zilele noastre aveti ?
Reply With Quote