View Single Post
  #17  
Vechi 26.08.2008, 21:56:56
dorinastoica14
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de MihaiFloarea
Foarte greu lucru ni se cere nu numai prin această poruncă de iubire a vrăjmasilor (pe care eu mărturisesc: nu reusesc decît să-i ignor!), ci si prin întoarcerea obrazului atunci cînd ai fost lovit. Totusi, "dorinastoica14", dv. conditionati iubirea tortionarilor de ieri: "Daca acei oameni care vin din trecut cu aceasta greutate in spate s-au schimbat,au primit pe Hristos ca Mintuitor si traesc dupa morala crestina,sunt smeriti si iubesc sfinta biserica ortodoxa de ce sa nu fie acceptati?" Dar daca nu numai ca ei nu-si recunosc vina, ci în continuare sfideaza, pozînd în oameni politici?...
Ori altii chiar luptă deschis împotriva crestinilor - un exemplu recent ar fi cazul acelor sustinători decerebrati ai scoaterii religiei ca materie din scoli si ai eliminarii icoanelor din spatiile publice. Lor li se adauga nerusinatii gay ce ne fortează sa le vedem manifestările publice, multi dintre realizatorii emisiunilor tv. promovînd violenta si desfrînarea s.a.m.d.
Desigur, pentru oamenii care se fac vinovati de toate aceste mîrsăvii trebuie să avem întelegere, să-i pomenim în rugăciuni ca pe toti rătăcitii si bolnavii; dar pacatele lor trebuie înfierate curajos, fără istov, pentru ca numărul lor să nu ajungă să ne covîrsească!
Ma iertati dar nu am vrut sa conditionez nimic am prezentat doar o situatie(poate reala si dureroasa) a unui crestin care nu este acceptat de alti crestini pentru vina de a fi fost sa zicem comunist iar acum este un crestin traitor.un om absolut normal ca si dv. si ca multi altii din tara aceasta,nu este vorba de acei care desi murdariti in vechiul regim s-au cocotat in virfuri(caci numai acolo le place )si care din mari aparatori ai reg.de trista amintire au devenit mari democrati!Nici de acei care nu stiu nimic despre adevarata credinta dar se etaleaza pe la ev. religioase in scopuri electorale.Eu cred(dar este numai o parere personala)ca omul religios,omul smerit si care traieste dupa rinduiala crestina ,acela poate schimba soc.corupta si vulgara in care sufletele curate mor."Daca cel credincios e nebun/cel bun cum e oare?/Traim intr-olume in care/a fi ticalos e-o onoare/iar cinstea e-o masca de bal/Se minte,se fura se-inseala/din zorii de zi pina-n seara/iar cinstea e viciu suprem./La Tine-i nadejdea,speranta/ridic ochii mei catre cer/Maica Curata si Sfinta/nu ma lasa sa pier.!"
Reply With Quote