View Single Post
  #368  
Vechi 29.06.2011, 16:18:23
anna21 anna21 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 07.03.2009
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.461
Implicit

Citat:
În prealabil postat de anita Vezi mesajul
Ma bucur ca esti tenace.
Un pas catre mantuirea ta si a ei.
Cam putini cei care defaimeaza Romania .

Vad ca Ana zice de avorturi ,e un mare pacat si Romania nu poate fi considerata gradina Maicii Domnului pentru aceasta si altele ,cum a fost uciderea lui Ceausescu in sfanta zi a Nasterii Domnului de care multi ne-am bucurat.
Parintele meu duhovnic spune ca e gradina Maicii Domnului pentru manastirile care se gasesc la tot pasul si viata dedicata lui Dumnezeu a vietiutorilor de acoloi.
In America nu s-or fi facand avorturi?
O fi curgand miere si lapte pe acolo ,America ,Europa de Vest?.

Anita, nu curge nicaieri lapte si miere.
Si nici nu sunt pro-emigrare, de fapt.
Dar ma deranjeaza ipocrizia si prostia. Enorm ma deranjeaza ipocrizia.
Evident ca as putea sa vorbesc pro-Romania in mod f convingator, dar nu o fac pt. ca ma amuza cum "iubitorii" de tara nici nu folosesc corect limba.. Ce sa mai astepti argumente.
Sa-ti iubesti tara nu inseamna sa nu vezi nimic rau acasa.. Guardian Knight a observat f bine.
Si daca vrei ca tara ta sa fie bine vazuta, primul pas (cel mai eficient, poate) este sa te comporti tu admirabil in orice situatie. Fara injurii legate de numele de utilizator.. Pai daca Ionel reprezinta nationalismul, eu ma detasez de un asa comportament si adopt alta pozitie.

Despre avorturi: ele sunt reprezentative pt femeia romana, fara suparare. Sotul meu era medic.. El e destul de indiferent fata de pb avortului, dar devenise si el acrit si scarbit cand in urma anamnezei afla ca aproape toate pacientele avortasera.

Si acum despre IDEI PRECONCEPUTE
Exista ideea ca in Romania avortul este accident, dar in SUA este regula. La fata locului am vazut ca nu e chiar asa.. poate chiar invers. Sunt destule familii cu trei-patru copii. Sotul meu a facut practica la dept de obstretica-ginecologie si a avut destule cazuri de fete de 12 ani care au nascut. Prin comparatie sa ne amintim vestitul caz al fetei care cu sprijinul mass mediei si "opiniei publice" s-a dus sa avorteze in Anglia? Va amintiti? Aceea e vocea Romaniei: avorteaza!
Sa nu ne culcam pe o ureche ca suntem ceva si sa ne laudam singuri!


Alta idee preconceputa: invatamantul romanesc naste genii. Aiurea!
La scoala publica americana copilul meu a invatat inmultirea la sfarsitul gradinitei. La sfarsitul clasei 1 stia inmultiri cu numere pana la 100, fractii, statele americii cu capitale (cati stiu toate judetele Romaniei cu resedintele de judet? Pt comparatie), stia sa pozitioneze pe harta cam orice tara din lume, inclusiv tari gen Swaziland si altele de care romanul de rand nu a auzit etc..
Mai vorbim despre asta.. Alt mit spulberat.