View Single Post
  #77  
Vechi 19.10.2018, 12:20:22
Ali Baba Ali Baba is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 20.10.2017
Mesaje: 707
Implicit

Citat:
În prealabil postat de suslik Vezi mesajul
Cu treaba cu varlaam si ioasaf ai dreptate, e copie dupa povestea lui Buddha, inclusiv teologi precum Pruteanu o confirma. Pe de alta parte, felul cum vorbesti, in ansamblu, despre credinta ortodoxa, e destul de lipsit de tact, plus prooccidentalismul slugarnic care alimenteaza rusofobia. Nu ar fi normal sa ii sprijinim pe cei care sprijina slujbele in romana, adica pe Biserica Rusa, si nu pe ucraineni, a caror istorie dovedeste ca au xenofobia, antisemitismul si rasismul in singe? Poate nu stii, dar de la Hmielnitki la Bandera, astia au avut si sigur mai au o propensiune catre pogromuri. Cauta informatii despre sicanarea minoritatilor in actuala Ucrina, in primul rind a maghiarilor, evreilor, romilor, rusilor si romanilor: negationism la adresa Holocaustului, rabini amenintati, sedii de organizatii devastate sau acuzatii mincinoase, legi efectiv fascistoide, etc. Sienkiewicz ii descrie destul de bine in trilogia sa istorica. Inteleg ca omul, ca specie, e din nefericire un animal subiectiv, mai ales la nivel de colectivitati si organizatii, si, mai mult ca sigur, vom fi tiriti in o aventura politica si eclesiologica,contrar intereselor noastre reale, doar pentru ca am aderat la doua organizatii occidentale spoliatoare si agresive (nu le numesc, din scirba) in genunchi si raminem in genunchi. Nu ma intelege gresit: ideea de a face parte din "cazanul rusesc" mi se pare la fel de revoltatoare, periculoasa si scirboasa ca si prezenta stare de lucruri. La cit de ultrafiletisti sint rusii, pe fata, fara sa se sinchiseasca, se va ajunge ca, a fi ortodox in Rusia sa insemne si o manifestare de loialitate fata de Statul lor. Ceva gen minat oamenii cu bataia la biserica, precum poruncise in secolul XVIII un domnitor fanariot. Intre neomarxismul corporatist cu iz de new age al spalacitilor de la Apus si ultrafiletismul spalacitilor de la Rasarit, nu este nimic de ales, ci totul de combatut. Daca eram un popor cu demnitate, unitate si cu conducatori patrioti, am fi ramas neutri din toate punctele de vedere, indiferent de presiunile neandertalilor occidentali sau rusi.
dar stiu foarte bine, am scris mai sus. cunosc foarte bine chiar direct, nu numai din istorie, bunicul din partea mamei stia nemteste si a fost ofiter de legatura in razboi, a apucat sa-mi povesteasca cate ceva despre ucrainieni, mai ales ca noi avem si ceva rude, din pacate eu n-am pastrat legatura, prin bucovina ucrainiana.
te inseli insa cand spui ca se va ajunge, dintotdeauna a fost asa, statul rus=ortodoxie, dar intai statul.

bor nu poate fi neutra in cazul asta, al autocefaliei ucrainiene. asa cum stim cu totii, inclusiv clasa politica, te asigur, cel mai grav lucru pentru noi este o ucraina independenta puternica si cu biserica autocefala, cel mai ok era sa ramana in sfera rusa, dar vremurile sunt complicate si odata cu preluarea crimeei de putin s-a terminat, nu se mai poate intoarce drumul...

daca te referi la o neutralitate politica si militara te inseli amarnic... ne haleau vulturii pana acum...
__________________
Dar Duhul spune lămurit că, în vremurile din urmă, unii se vor lepăda de credință, ca să se alipească de duhuri înșelătoare și de învățăturile dracilor, abătuți de fățărnicia unor oameni care vorbesc minciuni, însemnați cu fierul roșu în însuși cugetul lor. Ei opresc căsătoria și întrebuințarea bucatelor pe care Dumnezeu le-a făcut ca să fie luate cu mulțumiri de către cei ce cred și cunosc adevărul.
Reply With Quote