View Single Post
  #19  
Vechi 17.12.2011, 22:26:48
morroshan morroshan is offline
Member
 
Data înregistrării: 06.08.2011
Mesaje: 33
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Deosebirea este că, în timp ce în Biblie nu scrie că dacă nu ții sâmbăta ajungi în iad, nici nu scrie că dacă nu vorbești în limbi înseamnă că nu ai Duhul Sfânt, în schimb scrie că dacă nu mănânci și bei trupul lui Isus Cristos nu ai nici o șansă de mântuire. Unde, anume, scrie asta ? De exemplu, în Ioan 6:53, 54.
Aveti dreptate, fara a incerca sa creez nici o polemica am o intrebare:
pot preotii ortodocsi sa faca ritualul jertfei nesangeroase in biserica catolica? ar fi acceptat lucrul acesta? sau invers, cei catolici in biserica ortodoxa? E trupul lui Hristos din aluat dospit sau nedospit?
Din nou nu vreau sa creez certuri pentru ca stiu ca acestea sunt subiecte sensibile pentru fiecare religie. Eu stiu un lucru, Isus traieste in mine si asta e deajuns. Daca gresesc cu ceva Dumnezeu o sa ma indrepte. Oricum in mana lui sta totul. Sansa de mantuire o am din cauza lui nu din cauza mea.
Si apropo, daca tot suntem in capitolul 6 din Ioan daca mergi un pic mai sus la versetul 35 spune asa:
Și Iisus le-a zis: Eu sunt pâinea vieții; cel ce vine la Mine nu va flămânzi și cel ce va crede în Mine nu va înseta niciodată.

M-am impartasit in Biserica Ortodoxa pe dealungu a peste 25 de ani si in continuare mi-e foame si sete. De mancare si bautura vorbeste in capitolul acela sau de lucruri spirituale?

Din nou, nu vreau sa smintesc pe nimeni. Consider ca oricine crede in Jertfa lui Isus, iubeste pe Dumnezeu cu toata fiinta lui si pe vecinul lui ca pe sine insusi e un copil a lui Dumnezeu indiferent de ce religie e. In schimb stiu ca e mai usor sa ma impartasesc la preot decat sa iubesc pe vecinul meu. Iubirea cere sacrificiu si asta e mai greu decat orice.
Har si Pace
Reply With Quote