View Single Post
  #168  
Vechi 10.05.2012, 18:10:10
osutafaraunu osutafaraunu is offline
Banned
 
Data înregistrării: 13.07.2011
Religia: Alta confesiune
Mesaje: 3.764
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Inteleg ca psihicul d-voastra va cere sa va blindati cu certitudini
Ba nu înțelegeți deloc! Nu sunteți nici psihologul meu, nici psihiatrul de familie (după cum ne tâmpesc vremurile ce le trăim, va fi nevoie ca pe lângă generaliști și stomatologi de familie să avem și psihiatri de familie), pe de altă parte cu toții suntem în căutarea certitudinilor, există doar cîteva tipologii umane ce se complac a trăi într-o permanentă ceață spirituală...

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
inteleg ca adventistii de ziua a 7-a ramanand atasati de "sambata"
Iar înțelegeți superficial și secvențial! Adventiștii de ziua a șaptea rămân profund atașați de valorile spirituale ale Constituției Cerului - Decalogul, fiind afectați de orice desconsiderare a vreuneia din cele 10 porunci. Că vorbim mai mult [pe acest forum] despre porunca a II-a și a IV-a, o facem pentru că -iată- întâmpină o acerbă rezistență din partea ortodocșilor ce sunt dispuși să apeleze la argumente dintre cele mai stranii (e singurul eufemism pe care-l găsesc pe moment) pentru a rămâne "atașați" de icoane (+ moaște, artefacte, etc.) și ziua întâia a săptămânii. Adică valorile "spirituale" ale omului (ca să nu zic mai mult) și nu ale lui Dumnezeu.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(ziua de odihna din traditia iudaica)
Ziua de odihnă din "tradiția" lui Dumnezeu, doamnă! Căci căsătoria și sabatul sunt singurele instituții divine ce le-am moștenit dintr-un Eden neîntinat de păcat. Or tocmai aceste două "Sfinte Tradiții" sunt astăzi împroșcate cu noroi de diavol până acolo ca să-ți fie rușine dacă ai o căsătorie normală și o zi de odihnă conformă Scripturii. Au ajuns oamenii ne-normali (homosexualii) și majoritarii duminicali să te arate batjocoritori cu degetul! Într-o astfel de lume am ajuns să trăim!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
au senzatia ca detin adevarul absolut
Doamnă, am spus-o și mai repet: singurul deținător al adevărului absolut este Dumnezeu (Ioan 14,6), de aceea noi Îl credem pe cuvânt și prin Cuvânt.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
aceasta (ziua de sambata) nu e o certitudine, asupra calculului ei planand incertitudinea.
Cine-mi reproșa mai sus că doresc să mă blindez cu certitudini? Uite cum întăriți și subliniați dumneavoastră înșivă certitudinea "incertitudinii" acesteia!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
nu puteti spune ca noi nu respectam Sabatul
Deoarece duminina nu este nici ziua a șaptea, nici ziua de odihnă a Domnului, putem spune !

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
doar pentru ca ziua calendaristica aleasa pentru inchinare e duminica
Neinspirată ați fost în folosirea termenului! Ziua de închinare nu e pe alese, ci pe poruncite. Și nu de om, ci de Dumnezeu!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
(ce corespunde cu prima zi a creatiei cf. calendarului iudaic) , nu sambata, cum au fixat-o evreii.
Altă alegere neinspirată! Nu evreii au fixat-o doamnă, ci Dumnezeu! Aduceți-vă aminte că Moise le-a transmis evreilor tot ce a primit ca poruncă de la Domnul.


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Noi pazim Sabatul
Haideți doamnă, nu mai repetați acest neadevăr! Dumneavoastră păziți duminica, nu sabatul (sâmbăta). Dumneavoastră păziți Învierea [Domnului], nu odihna (shabbath) Lui!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
nu pazim un calendar al carui calcul n-are valoare absoluta, fiind unul uman, nu divin !
Luați-vă un moment de reflecție, prea multe ați spus azi și cine spune multe nu se poate să nu greșească! Fiți sinceră și spuneți cine are nevoie mai mult de calendar: ortodocșii , ori adventiștii? Cine are sute de sfinți în calendar și zeci de sărbători calendaristice? Și: numiți măcar o singură zi din cele 365 trecute în calendarul ortodox (cu negru ori cu roșu) care să fie poruncită de Dumnezeu și nu de om.


Pe de altă parte doamnă, noi nu avem nevoie nici de calendar, nici de ceas pentru a păzi singura zi poruncită de Domnul: sâmbăta. Trebuie doar să "ne aducem aminte" (Ieșirea 20,8) a numărăm din șapte-n șapte, iar a șaptea începe când asfințește soarele. Simplu, natural, dar mai ales... biblic!

Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Ma opresc aici, n-are sens sa continuam acest dialog al surzilor.
Pardon! Oi fi eu greu de cap, dar surd nu sunt! Atâta vreme cât am Cuvântul lui Dumnezeu și nu-mi astup urechile la glasul Lui, nu sunt surd!


Citat:
În prealabil postat de ioanna Vezi mesajul
Noi (marea majoritate a crestinilor) nu respectam traditia cultica iudaica, ci identitatea cultica crestina, formata in timp.
În sfârșit un adevăr! Ei bine, eu aleg să respect o instituție divină ne-"formată" în timp, ce existentă de când lumea și pământul. Aceasta e identitatea mea cultică, mai veche decât "tradiția cultică iudaică" și chiar [incredibil!] mai veche decât Sf. Tradiție ortodoxă. Aceea "veche" în ani de 958, respectiv 1981 și chiar 2.500 (conform celebrei gafe)!

Last edited by osutafaraunu; 10.05.2012 at 18:12:48.