View Single Post
  #24  
Vechi 22.12.2008, 22:11:41
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

< Nasterea Domnului a reprezentat sursa de inspiratie pentru imnografi > -Sf.Grigorie de Nazianz, de la care avem o cuvantare la Nasterea Domnului ce a reprezentat, sursa de inspiratie pentru imnografi. Sf. Vasile cel Mare, Sf. Grigorie de Nyssa sau Sf. Ioan Gura De Aur sunt doar cativa din principalii imnografi . Sf.Ioan Gura de Aur spune la un moment dat ca : "Nasterea Domnului este izvorul tuturor praznicelor", adica, daca Hristos nu S-ar fi nascut, nu am fi avut nici celelalte praznice legate de viata Sa pamanteasca. Mai tarziu, Sf. Sofronie al Ierusalimului sau Sf. Ioan Damaschin au vorbit adeseori despre acest praznic. Acesta din urma chiar ne-a lasat consemnata o interesanta legenda, culeasa dintr-o scriere persana, despre cei trei magi, care, dupa ce s-au inchinat Pruncului Iisus, povestind ce au vazut, au spus fiecare : "Eu L-am vazut ca pe un copilas", al doilea :"Eu L-am vazut ca pe un tanar de 30 de ani ", iar al treilea : " Eu L-am vazut ca pe un batran cu parul albit".
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote