View Single Post
  #28  
Vechi 02.02.2009, 18:47:24
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit Crestinismul , religia bucuriei ( un rezumat dupa arhim Teofil Pârâian )

As dori sa stiu care sunt cauzele tristetii, ca scadere duhovniceasca sau pacat, si care sunt mijloacele spirituale care o pot birui.
In orice caz, crestinismul este o religie a bucuriei, nu una a tristetii. "Un calugar trist este un calugar cu luminile stinse" - zicea parintele Arsenie ; sau "Intristarea usuca oasele"- se scrie in pildele lui Solomon. Intristarea trebuie inlaturata, adica trebuie sa ai intodeauna constiinta ca nu e bine sa fii trist, ca Dumnezeu nu iubeste tristetea , ci iubeste bucuria. "Acestea vi le-am spus, ca bucuria mea sa fie intru voi si ca bucuria voastra sa fie deplina" ( Ioan 16,24 ) ; "Iarasi ma veti vedea si se va bucura inima voastra nimenea n-o va lua de la voi " ( Ioan 16,22) ; "Acum sunteti tristi, dar intristarea voastra se va preface in bucurie" ( Ioan 16,20) - zice Domnul Hristos ; sau dupa Inviere cand S-a intalnit cu cei doi ucenici care mergeau spre Emaus, i-a intrebat: "De ce sunteti tristi ?" ( Luca , 24,17 ). Deci Domnul Hristos nu iubeste tristetea. Si atunci, stiind acestea, cauti din toate puterile, cate le ai , sa nu ramai in intristare si sa ceri de la Dumnezeu dar de bucurie.
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote