View Single Post
  #6  
Vechi 30.11.2010, 15:32:26
Solveig's Avatar
Solveig Solveig is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 05.02.2010
Religia: Ortodox
Mesaje: 213
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihailescu-Marin Daniel Vezi mesajul
Buna ziua din nou, am sa va marturisesc ca am un mare pacat........mancarea.......sunt cel mai mare gurmand din lume........mananc de sparg..........si tot nu-mi ajunge............mananc la servici, ajung acasa mananc pe la ora 17.....pe la ora 19.......pe la ora 22......cand ma trezesc mie foame........si am 27 de ani si am depasit suta de kg.

Problema mare este ca din aceasta foame a mea, pacat al meu vin si alte pacate,:
- lenea; explicatie : dupa ce mananc ma pun in pat, sau cate odata mananc in pat;
- somnul: explicatie: daca ma pun in pat ma apuca somnul;
- netinerea postului: mananc carne, lactate
- credinta desarta: eu tot timpul zic ca Dumnezeu ma iarta, ca de maine incep sa tin post........si tot asa zic si a doua zi..........si tot asa pana la finalul postului, si trece postul si vad ca nu am tinut nici macar o zi;

Spun sincer ca imi lipseste vointa si rugaciunea permanenta (ma refer la rugaciunea de dimineata si seara), imi lipseste credinta adevarata, imi lipseste curajul de a spune nu.
Stomacul meu a ajuns creierul meu, daca el imi spune sa manan eu mananc.

Va rog din suflet ajutati-ma cu un sfat practic, poate un acatist al vreunui sfant impotriva mancarii sau asa ceva.
In august se va naste sper primul meu copil si vreau ca el sa ma vada ca mananc pana mor, vreau sa slabesc cumva sau cel putin sa nu mai mananc atat.

Va multumesc din suflet, si astept sfaturile voastre, al vostru gurmand Daniel.
Doamna ajuta.
Doamne ajuta
Foamea asta de mancare e de fapt o foame dupa Dumnezeu, singurul care poate sa ne sature. Dar mancarea ne da o placere imediata de care e greu sa ne lipsim.
Stiu cum e, si eu am fost mult timp in situatia asta, uneori mai simt ca trebuie sa mananc necontrolat-si atunci imi dau seama ca o fac ca sa ingrop in mine niste adevaruri pe care vreu sa le uit, niste lupte pe care nu vreau sa le duc.
Partea cu "de maine nu mai mananc asa mult "etc. nu va avea niciodata vreun rezultat, pentru simplul motiv ca viitorul nu exista, de fapt. Nu il putem controla, deci degeaba ne amagim ca maine vom face ce trebuie.
O idee ar fi sa incerci sa faci ceva "doar azi". De exemplu-doar azi nu voi mai manca la cina decat o supa (sau orice altceva iti propui). Doar azi nu voi mai bea cola. etc. Si daca simti ca nu poti, cheama pe Domnul sa te ajute. Chiar atunci, fiindca El face minuni, si da putere celui lipsit de putere. Eu o stiu foarte bine.
Ai credinta, nu deznadajdui. Crede ca, daca jertfesti ceva,daca renunti la ceva, fie si foarte mic, Dumnezeu va face mult, si va face minuni.
Reply With Quote