View Single Post
  #1  
Vechi 01.11.2011, 17:37:58
laurastifter laurastifter is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 14.06.2008
Locație: România
Religia: Ortodox
Mesaje: 1.357
Implicit Marturisirea credintei - o dovada a dragostei pentru Hristos

Doamne ajută!
"Oricine va mărturisi pentru Mine înaintea oamenilor, mărturisi-voi și Eu pentru el îaintea Tatălui Meu, Care este în Ceruri. Iar de cel ce se va lepăda de Mine înaintea oamenilor, d acela și Eu Mă voi lepăda înaintea Tatălui Meu Care este în Ceruri." (Matei10, 32-33).
"Că de vei mărturisi cu gura ta că Iisus este Domnul și vei crede în inima ta că Dumnezeu L-a înviat pe El din morți, te vei mântui, căci cu inima se crede spre dreptate, iar cu gura se mărturisește spre mântuire." (Romani10, 9-10)
Potrivit acestor texte scripturistice, una dintre cele mai importante datorii morale ale creștinului - datorie ce vizează atât relația noastră cu Dumnezeu, cât și relația cu semenii noștri - este mărturisirea lui Hristos în fața oamenilor, promovarea în lume a adevărului evanghelic revelat că Iisus din Nazaret, Întemeietorul religiei creștine, este Însuși Fiul lui Dumnezeu întrupat, venit în lume pentru ca pe oameni să-i înalțe mai presus de lume, în Împărăția Tatălui ceresc. "Fiul lui Dumnezeu S-a făcut Fiu al Omului, pentru ca Omul să se facă fiu al lui Dumnezeu" - ne învață un celebru dicton patristic, iar părintele profesor Dumitru Stăniloae afirma, într-una dintre scrierile sale, faptul că, datorită Întrupării Cuvântului divin, "în Sfânta Treime bate o inimă omenească".
Acest adevăr fundamental de credință, această comoară spirituală ce ne-a fost încredințată, nu ne aparține doar nouă, ci întregii omeniri, tuturor celor pentru care Fiul lui Dumnezeu a binevoit a Se sacrifica pe Crucea de pe Golgota. Hristos a înviat! Aceasta este "vestea cea bună" (evanghelia), pe care ni s-a poruncit s-o mărturisim în lume, prin exemplul nostru personal, dar și prin cuvintele noastre căci, potrivit cuvântului lui Hristos, "din cuvintele tale vei fi găsit drept și din cuvintele tale vei fi osândit".
Mărturisindu-L pe Hristos în fața oamenilor, ne arătăm nu doar dragostea și devotamentul consecvent față de El, ci și iubirea sinceră pentru semeni, manifestată prin dorința curată de a le împărtăși darul ceresc și nemeritat ce ni s-aoferit: capacitatea de a crede că Adevărul absolut există și este o Persoană (Iisus Hristos), Izvorul iubirii și al Luminii eterne.
Curajul și bucuria de a-L mărturisi pe Domnul nostru Iisus Hristos într-o lume în mare parte indiferentă față de El este una dintre cele mai importante virtuți creștine, ușor de practicat, căci aduce satisfacții spirituale neașteptate.

Hristos nu ne-a cerut doar să promovăm mesajul iubirii față de oameni și celelalte idei, pe care le-am primit prin Revelație, ci ne îndeamnă să-L mărturisim pe El Însuși pentru că, așa cum arăta Sfântul Serafim din Sarov, doar faptele bune săvârșite de dragul lui Hristos au drept consecință primirea harului divin. Creștinii deplin maturizați în viața spirituală evită păcatul și practică virtuțile nu de frica iadului, nici din dorința dobândirii fericirii veșnice, ci doar din dragoste pentru Dumnezeu, căci El Însuși este Raiul și Izvorul veșnicei existențe fericite. De aceea, așa cum atât de frumos spunea părintele Savatie Baștovoi, atunci când le vorbim oamenilor despre creștinism, trebuie să le mărturisim în primul rând despre Persoana lui Iisus Hristos, Dumnezeul nostru. Credința noastră nu este doar adeziunea la o anumită concepție de viață, ci în primul rând atașamentul puternic față de o Persoană (mai exact, față de o Treime de Persoane divine), pentru dragostea Căreia credem și practicăm tot ceea ce Biserica învață și propovăduiește.

Dumneavoastră ce știți și ce credeți despre această virtute a mărturisirii lui Dumnezeu în fața oamenilor?


Laura Stifter
__________________
"Duh este Dumnezeu și unde este Duhul Domnului, acolo este libertate." (II Cor3, 17)
"Pentru Tine trăiesc, vorbesc și cânt!" (Sf. Grigorie Teologul)
"Dați-mi-L pe Hristos și aruncați-mă în iad!"
"Acesta este unul dintre motivele pentru care eu cred în creștinism: e o religie pe care n-ai fi putut-o născoci." (C. S. Lewis)
Câteva gânduri scrise de mine:
http://www.ortodoxiatinerilor.ro/iis...-duhovniceasca
Reply With Quote