View Single Post
  #9  
Vechi 26.11.2013, 11:30:39
ovidiu b.
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Cand vei cauta pe google una alta si vei da de cate un forum si te astepti sa gasesti ceva de folos nu cred ca iti va placea sa vezi tot felul de raspunsuri in genul celei ce mi-ai adresat-o. Pentru ca topicurile acestea apar si prin rezultatele google cand cineva cauta de exemplu despre Arsenie Boca. Esti bucuros?
Se pare că ceea ce trebuia să vezi te faci că nu vezi și nu comentezi.
Cam asta am scris: Cred că părintele ar fi mai bucuros dacă L-am căuta pe Hristos și L-am urma, decât dacă am căuta minunile și senzaționalul. Mai bucuros ar fi dacă am împlini învățăturile și sfaturile pe care părintele ni le-a lăsat.

Și apropo nu mai sunt cărți, biserici, preoți etc? Mai nou netul a devenit sursa principală de informare?

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Credinta o am, nu caut senzational pentru a crede.
Păi tocmai asta ceri: ”rugăciunea care a făcut minunea”, probabil forma de invocare pe care vrei să o adopți și tu pentru a descoperi minunea.

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
M-am rugat Parintelui Arsenie sa ajung la Sfantul sau mormant cat mai repede, si m-a ajutat! Cu toate ca nici timpul nici banii nu imi permiteau. In cateva zile, urmeaza sa il vizitez. Consider ca o minune si o bucurie din partea sa este si asta.
Dumnezeu să-ți ajute să ajungi prin mijlocirea părintelui.

Citat:
În prealabil postat de Ilisie Sergiu Vezi mesajul
Senzationala este firea omului, care din pacate nu la toata lumea este dreapta, si iritant este sa gasesti senzationalul pe un forum CRESTIN.
Tocmai asta încerci să dezvolți, senzaționalul. Tu ceri taina omului, minunea lui Dumnezeu cu omul, prin mijlocirea părintelui. Ești conștient de asta? Sau te-a luat valul euforiei descoperii minunilor la mormântul părintelui? Dar știi ce dorește părintele de la noi: să ne îndreptăm spre Dumnezeu cu pocăință sinceră, să ne schimbăm purtările și să-i mulțumim Lui Dumnezeu pentru crucea care ne-a dat-o. Cu siguranță nu ne cere să căutăm minuni. Faptul că părintele a făcut și face minuni, nu ne dă nouă dreptul ca ”evlavioși mireni” să căutăm minuni. Dumnezeu nu ne cere minuni. Acelea le face El. Dumnezeu ne cere viața și trăirea ei potrivit cu poruncile evanghelice. Aceasta-i minunea care se cere de la noi.
Încercă să te raportezi corect la dreapta credință și nu te lua după efectul de turmă. Apropo ai citit vreuna din scrierile părintelui sau numai ce se scrie despre părintele?

Last edited by ovidiu b.; 26.11.2013 at 11:34:58.
Reply With Quote