Subiect: Bigotism
View Single Post
  #104  
Vechi 07.01.2016, 10:40:07
fallen fallen is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 21.03.2011
Locație: bucuresti
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.250
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru fallen
Implicit

Citat:
În prealabil postat de ahilpterodactil Vezi mesajul
Da nu se poate sa ai si sotie nebuna si copil? Ca nebunia se mai trateaza, se mai suporta, se mai trece cu vederea, dar absenta mamei e o catastrofa - mama e de neinlocuit. Tocmai minciuna ca ar fi murit la nastere il distruge cu adevarat pe copil. Nu stie nimeni pe aici ca minciuna distruge? Cum credeti ca se fabrica un schizofrenic? Nu a aflat nimeni ca prin minciuna?
Dar cum? Cum se trateaza nebunia? Ca orice alta boala. De catre cine? De doctor. Si daca sotia refuza tratamentul? Nu-i nimic, ne tratam noi de suferinta produsa de refuzul sotiei. Cum? Ne spune doctorul. Si rugaciunea si toate cele mangaietoare si vindecatoare ale Bisericii.

*
Asa e, religii sunt multe. Iar in caz de urgenta, ca sa nu ne mai certam cu nimeni, eu zic ca cel mai bine e sa isi inventeze fiecare una. O religie personala, unica si originala, care te mantuieste de toate relele si te duce in liniste la groapa. Ce atata deranj cu religiile astea, domle? Hai mai bine sa facem pace, sa ne iubim, sa fim ca fratii, fiecare cu religia lui. Ca gusturile nu se discuta, nu?
Ca doar fiecare are un fel de dumnezeu, acolo.... Ca asa face lumea, deci sa intram si noi in randul lumii.
Iar treaba cu Rastignitul si Inviatul si Judecatorul sa o lasam la crestini, ca e prosti. Noi sa ne vedem de treaba noastra ca viata e grea si e scurta si, doamne fereste, ne innebuneste sotia, sotul sau copilul din cauza la religiile astea.
Pe bune???
Chiar asa este?
1) daca cineva nu vrea sa isi trateze nebunia, se pot trata ceilalti ( victimele) de nebunia lui/ei?
2) de unde stim in povestea asta sau in altele similar, care este cel nebun si care e victims ? Sau amandoi sunt, in felul lor? Si ce tratam atunci, cauza sau efectul? Sau ambele?
3) e adevsrat ca copilul poate inebuni si El daca I se spun minciuni? Sau abia cand afla adevarul?
4) daca nu ar fi atatea religious si atatea "adevaruri", nu ar inebuni nimeni, poate, dar...din pacate totul e relatively, nici chiar legile fizcii se pare ca nu functioneaza la fel pt toata lumea, si atunci, intradevar, totul devine halucinant, ca in Matrix...

Si apoi...am auzit ca au mai innebubit multi din cauza religiei noastre...atata timp cat de spune ca vom fi judecati si vom ajunge in iad pt ca traim necununati si nu impartasit copilul ...IAR daca unul din noi refuzat sa mai traiasca ASA, familia se destrama si copilul ramane fara unul din parintii. Pt care automat va uri pe unul dintre ei si va uri si religia care ia separate si tot acolo va ajunge. Si nici masa nu se va mantui atata timp cat sia dus copilul la pierzanie ( ori ca nu la dus la biserica, ori ca la dus cu sila si la pierdut pe taicasu). Deci se pare ca dpdv crestin copiii nascuti astfel nu au nicio sansa la mantuire ...
Deci? Ce e de facut, decat sa ne scoate din cap ca asta este adevarul absolute???
Uite azi de ex ziua incepuse bine, taicasu a plexat, puteam merge si noi afara dar nu putem ca ploua si aluneca, am dat drumul la tv la slujba, am intrat pe forum si, rezultatul ? IAR neam deprimat . In loc sa ne bucuram de copil, suferim ca nul putem impartasi si no sa se mantuiasca....

Apoi e greu de precizat care din cei doi parintii e nebun...dpdv crestin e cel care il refuzat pe Cristos, dpdv lumesc e cel care risca sa-si destrama familia din cauza lui ....orice pasiune devine patologica atunci cand destrama familii, e ca si un adulter...copilul va uri credinta asta daca ia despartit pe masa de tacsu...
( cred ca pana la urma tot mai bine era daca avea un singur Parinte, fie El crestin sau nu, macar stia o singura treaba si nu risca sa inebuneasca din cauza indoielilor, ASA ca mine...)
Chiar daca iese soarele tot mie fruca sa ma duc, ca vine Acasa si intreaba unde suntem si ne cearta, indifferent ca ii spunem adevarul sau mintim...

Vedeti, uneori o confruntare e ca la sah: orice miscare ai face adversarul are o replica, sau chiar un contraatac, pe care tr so anticipezi...nimic nu te poate sustine dinafara, nici influenta. In schimb el te poate intimida cu un cobtraatac la care nu te asteptai.Singura sansa e ca pur si simply sa nu se prinda, sa nu iti anticipeze o mutare...si cu toate astea...e evident cum poti sa pierzi, dar nu imi dau seama cum poti sa castigi, si mai ales ce...

De ex mi sa spus ca fiecare e liber sa creada ce vrea dar sa nu impuna si celorlalti. Sa nu indocyrunez copilul, sau inoculez credintele mele sal las sa aleaga El ce vrea sa creada cand o fi mare. Alminteri daca io ii spun de ale mele, de Cristos, de maica Dom nului, etc, ii poate spune si El ca nu exista, ca sunt prostii inventate de popi ca sa ne ducem la biserica sa ne indobitoceasca si sa ne ia banii degeaba, ca nu ne ajuta la nimic. Pe mine la ce ma ajutat credinta asta si biserica ( ptacticarea ei), sa imi ratez cariera si sa imi pierd ( amenint) familia ???

Last edited by fallen; 07.01.2016 at 12:05:13.
Reply With Quote