View Single Post
  #11  
Vechi 13.05.2018, 20:08:20
bluester's Avatar
bluester bluester is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 04.01.2012
Locație: Constanta
Religia: Ortodox
Mesaje: 519
Implicit

Din punctul meu de vedere, chestiunea parteneriatului civil este "alunecoasa" in sine. Daca azi vom legaliza parteneriatele civile intre doua persoane de acelasi sex ("ca sa nu discriminam"), care va fi contraargumentul nostru atunci cand vor veni 3 persoane si vor vrea sa incheie un parteneriat civil? Daca noi nu vrem "sa discriminam" persoanele cu orientare sexuala diferita, atunci de ce sa discriminam pe cei care vor mai multi parteneri?
Argumentul "nediscriminarii" este unul care poate deschide multe variante.
Desigur, suntem tentati sa spunem ca poporul nostru are decenta si nu va legaliza parteneriatele civile cu mai multi parteneri... dar nu trebuie sa ne bazam pe asta.

Am observat ca in favoarea parteneriatului civil se aduce argumentul mostenirii. Dar acest lucru se poate face si la notar. Un barbat isi poate lasa apartamentul mostenire unui alt barbat - fara ca notarul sa intrebe daca sunt heterosexuali sau homosexuali.

Un alt argument in favoarea parteneriatului civil este cel al deciziei in starile critice de sanatate. Adica, sa zicem ca sunt 2 homosexuali, iar unul dintre ei intra in coma. Iubitul sau nu are voie (conform legislatiei romane) sa decida daca sa fie deconectat de la aparate sau nu ... ci doar parintii sau fratii pacientului. Si aici le dau intr-un fel dreptate. Dar NU este doar problema homosexualilor, ci si a heterosexualilor. Ganditi-va ca pot exista oameni care sa nu aiba incredere ca propria familie sa decida asupra sanatatii lor... poate au incredere mai multa in vreun prieten sau coleg de facultate. Iar aceasta problema ar trebui rezolvata printr-un ordin al Ministerului Sanatatii in care fiecare om sa decida la notar pe cine sa desemneze raspunzator pentru deciziile din momentele critice ale vietii. Deci, din nou, totul s-ar putea rezolva la notar, fara parteneriate civile.

Cat despre imprumuturile la banca, mai nou, nu e nevoie sa fii casatorit, caci se pot face pe numele si a doua persoane.

Parteneriatul civil, din punctul meu de vedere, este doar o fumigena sau un paravan in spatele caruia se ascunde dorinta pentru legalizarea casatoriei gay.

Last edited by bluester; 13.05.2018 at 20:13:55.
Reply With Quote