View Single Post
  #20  
Vechi 25.02.2010, 19:06:18
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Citat:
În prealabil postat de cozia_ziua Vezi mesajul
Mariusica, e adevarat ca sarcina nu e loterie, dar nici "stiinta exacta". Fiecare femeie e daruita sa simta, cat de cat, ce-i face bine si ce-i dauneaza, ce-i sta in putere si ce e prea mult. Nici medicii nu sunt categorici cu privire la alimentatia in timpul sarcinii, majoritatea iti recomanda sa-ti asiguri necesarul de nutrienti, dar ce anume, exact, e acest necesar, asta variaza de la persoana la persoana. De exemplu, eu nu am putut manca deloc carne aproape tot timpul cat am fost insarcinata si nici vreo 2 luni dupa ce am nascut, desi mi se recomanda, ca am nevoie de fier, de proteine etc. Am mancat in schimb mai mult ca de obicei cereale si "samburi" (migdale, alune etc) si fructe care inainte nu ma atrageau (coacaze). Se pare ca asa mi-am acoperit, fara sa stiu, necesarul de nutrienti, ca mi-au iesit tot timpul analizele perfecte. Iar dupa ce am nascut, cam 2 saptamani am mancat doar sana, paine si dovlecei... si am alaptat la greu :)
Ca sa n-o mai lungesc. Cred ca unele femei insarcinate ar putea foarte bine sa posteasca. cred ca eea are foarte multa dreptate si ca a pus problema foarte corect. Nu-i chiar nicio problema sa postesti 2 zile pe saptamana cand esti insarcinata, daca nu-ti face rau si daca simti ca poti. Pe mine ma incurajeaza mult pozitia ei, eu din pacate neavand taria sa tin un post intreg, ci doar in unele zile si nu faptul ca alaptez m-a incurcat, ci lacomia... De alaptat, alaptez deja de mai mult de 2 ani jumate si va asigur ca nu e nevoie deloc de carne, poate doar de lactate. Depinde, desigur si de starea de sanatate a mamei.
Mult , foarte mult chiar , lucreaza si subconstientul , caci de vei gandi ca-ti face rau si ca nu poti , asa va fi 80% , deci un simplu gand ne poate da socoteala peste cap !
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote