Subiect: Inchizitia
View Single Post
  #29  
Vechi 10.12.2010, 19:43:42
catalin2 catalin2 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 26.12.2007
Locație: Brasov
Religia: Ortodox
Mesaje: 9.706
Implicit

Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
imperfectă este în materie de credință, adică de ortodoxie. În materie de comportamente, adică de ortopraxie, să nu confundăm imperfecțiunea cu execrabilitatea
Si desigur, dovada ca este imperfecta este ca asa zice BC. Ca in rest ne facem ca nu intelegem citatele. Iar de dat sfaturi de comportament al ierarhilor sau preotilor cred ca ultimii care ar trebui sa-l dea sunt catolicii, ca stiu ce probleme sunt la ei.
Citat:
În prealabil postat de Mihnea Dragomir Vezi mesajul
Zilele trecute tocmai am dat peste "afacerea Pafnutie", cazul complet inventat al unui călugăr care s-ar fi ridicat la Niceea în apărarea căsătoriei preoților. Mi se pare că l-ați mai băgat și în sinaxare.
Despre "afacerea Pafnutie" n-am auzit niciodata. Acum am citit pe net si poate va ajuta asta: "Absența numelui Sf. Nicolae din listele Sinodului nu trebuie să ne mire, de vreme ce chiar Sfântul Pafnutie, unul dintre protagoniștii dezbaterilor despre posibilul celibat al preoților (despre care vorbește Socrates în Istoria Bisericească 1,11) nu este nici el menționat în ele. "
[SIZE=5] [/SIZE]Iar despre prezenta Sf. Nicolae stim abia de la Teodor Lectorul, un scriitor bizantin care a compus o Istorie tripartită (515, AD), bazată pe documentele istorice ale lui Socrates, Sozomen și Teodoret, dar și pe arhivele din Constantinopol. În această listă, Sfântul Nicolae Arhiepiscopul de Mira, apare la numărul 151.
Asa ca sper ca nu o sa ne acuzati de neadevar, bazate doar pe surse care de fapt ele sunt neadevarate.
Reply With Quote