View Single Post
  #15  
Vechi 28.06.2007, 19:07:34
vsovi vsovi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 16.02.2007
Locație: har†>>>s'C'e'r
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.993
Implicit

am avut colegi tzigani, erau prietenoshi shi nu erau hotzi, shi un tzigan Gusti chiar mi-a ajutat familia atunci cand nici un roman n-a facut-o, cand erau la ananghie mare...

dar de aici si pana la a-i tolera este greu... unii sunt buni, ca au shi ei inima ca noi totzi, oricum, eu personal n-am ce le reprosha inmod deosebit ca m-am intzeles bine cu ei...

Dar va pot povesti o intamplare care spune foarte multe:

Ei bine ma aflam undeva in orash cu treba la o lucrare, shi fiindca eu doar asistam, si nu trebuia sa pun mana, am avut timp sa ma uit pe strada ce se intampla...

Shi o tziganca cu inca doua trei, trece pe langa mine shi ma imbie sa cumpar shpray-uri. Ma uit eu, vad ca sunt foarte ieftine, shi din alea de marca, adica shprey-uri bune, zic hai sa iau cateva bucatzi, nu unul, ci vre-o 4-5 bucatzi. Le cumpar, repede ca ne vede politzia, deci doar le-am scuturat ca shtiam ca-s bune, mirosea bine capacul, shi le-am fasait un pic doar sa vad ca merge.
Insfarshit ajung acasa shi scot marfa fericit de afacere. A dat norocul peste mine shi nici nu m-am mai gandit la Domnul, eram bucuros ca mi-am luat shprayuri pentru 2-3 luni cu catziva lei. Vreau sa ma shpreiez... Domnule, dar ce se intampla?, nu era shprey ca erau pline cu apa, adica ma dadeam cu apa de la robinet. Era plin dar fasaia apa din shpray. Asha ca defapt am aruncat banii pe fereastra. Am refacut socoteala, dar nu cu cat am cashtigat ci cu cat am pierdut shi abea atunci mi-am shi amintit de Domnul cu tristetze. Vai shi m-am facut shi de rushine. Dar m-am shi minunat ce le poate capul shi m-am tot intrebat, cum au reushit ei oare sa introduca apa in spreiuri shi sa shi aiba presiune shi sa fasaie... capacele miroseau, ca aveau shi sprei plin cu parfum.

Am mai avut cateva patzanii cu tziganii, dar cel mai periculos este sa te lashi sa-tzi ghiceasca... Prostiile alea le-am dus in spate catziva zeci de ani, unele... shi dincand-incand, uneori imi revin in minte shi chiar le-am shi crezut... Spun nishte texte dar se lipesc exact in locurile care te ashteptzi mai putzin... mai ales daca eshti tanar indragostit...

Tziganii n-au fost niciodata robi nicaieri, asha spun ei ca sunt sau au fost robi daca-i tocmeshti la munca... poi fiind nomazi ishi iau shatra shi pleaca... cine sa-i fi oprit?

Dar au shi calitatzi... la tabla, inele, shi oale shi vechituri, nimeni nu-i intrece.

Dar am avut un prieten cred ca era rrom, shi shtia juca sah ca ne-a batut pe totzi, deci avea minte buna, shi era serios shi curajos deshi glumea mult... cred ca era o exceptzie.

Shi mai este o constatare ciudata, o shtiu de la cineva din familie, ca tziganilor daca li se impolnaveshte vreunul din clan, atunci is in stare sa mearga totzi shi sa-shi dea toata averea pentru a cumpara medicamente pentru cate unul din ei sa se faca bine... in schimb ai noshtrii, unii tzarani, nu se prea sinchisesc, shi se zgarcesc la medicamente iar daca-s prea scumpe nici nu cumpara, shi se sperie abea cand aproape nu mai este nimic de facut...

Dar nu este bine sa te pui cu rromii daca nu ai prieteni destui ca ashtia sunt in stare de orice, asha am avut un vecin care a fost alergat shi batut de tzigani ca s-a luat in gura cu ei... era gata sa-l omoare ca au dat cu cutzitul... abea a scapat ca cu o rana la mana.

Shi inca o patzanie, intr-o gara erau nishte tzigani cu alba-neagra, shi l-au facut pe un tzaran care tocmai ishi luase salarul ca a pierdut tot, sa vezi cum il indemnau sa mai joace shi cum il prosteau, shi sarmanul a pierdut tot ce a muncit in luna respectiva... nu te puteai amesteca fiindca erau mai multzi shi nu pareau sa fie in cardashe unul cu altul...

Shi Mircea Eliade a scris in La Tziganci o povestioara scurta foarte relevanta cam ce se intampla cand ai deaface cu tziganii... parca itzi pierzi busola... au ei vrajeala lor, la care nu-i intrece nimeni.
Reply With Quote