View Single Post
  #246  
Vechi 18.08.2007, 04:15:03
petrurar
Guest
 
Mesaje: n/a
Implicit

Citand Red_Rose
Ce-i de facut? ce sa fac? va rog.
Imi veti spune: rugaciune, stai departe de tentatii, control mintal al corpului, dar practica ma omoara.


1. prima data as vrea sa-ti dau ca exemplu doua raspunsuri ale maicii Siluana unor intrebari foarte apropiate de problema ta. Mergi te rog pe linkurile pe care ti le dau si citeste raspunsurile ei.
http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=300
http://www.sfintii-arhangheli.ro/intrebare.php?iid=479

as vrea tare mult sa mergi si sa citesti aceste raspunsuri.

2. vreau sa aduc putin vorba de Sfinta Maria Egipteanca. Se spune ca 17 ani s-a luptat cu patimile. Cum inteleg eu acestea? Cu siguranta ca, dupa anii de prostitutie, i-a fost greu sa nu mai simta nimic fizic. Eu cred, desigur ca ma pot insela in aceasta privinta, ca ea a avut, pe linga vise erotice si momente in care s-a masturbat. Repet, pot gresi. Oricum, 17 ani ea s-a luptat cu patimile. Si le-a biruit, pentru ca a avut nadejde in Mintuitorul care a zis: Indrazniti. Eu am biruit lumea.

3. Sora mea intru Domnul, exista 2 tipuri de mintuire:
prin har si prin pocainta
Sa nadajduim ca vom reusi sa ne mintuim prin pocainta.

4. Parintele IEROMONAH SAVATIE BAȘTOVOI spune ca, in cadrul canoanelor dupa care sint judecati preotii, SARUTUL POATE CATERISI UN PREOT - atunci cind acesta a sarutat o femeie, alta decit sotia sa, PE CIND MASTURBAREA, DACA ESTE URMATA DE SPOVEDEANIE SI POCAINTA, II ESTE IERTATA PREOTULUI CARE A COMIS-O. CIUDAT, NU?

5. Parerea mea este ca trebuie sa vorbesti mai mult cu parintele tau duhovnic.

6. Te-ai si ne-ai intrebat in ce postura te afli tu acum. Eu iti spun punctul meu de vedere, care te va jigni cu siguranta, insa te rog sa ma crezi ca il spun cu foarte multa mihnire. Eu consider ca tu acum esti o CURVA FARA DE BARBAT.
Iarta-ma, dar asa vad eu situatia ta.

Cam atit am avut de spus.

pt. urzicuta
Sora mea, mi-ai produs multa mihnire prin vocabularul si atitudinea ta fata de o problema delicata. Vocabularul si atitudinea ta nu te recomanda a fi o sotie de preot, ci o femeie fara minte.
Cel putin ai decenta de a nu mai jigni pe cei din jurul tau. S-a mai discutat pe acest forum despre cuvintele care pot omori suflete. Din cite tin eu minte, ai avut si tu interventii pe acest subiect si ai recunoscut faptul ca esti prea sloboda la gura.

Iarta-ma, poate ca te-am jignit, desi nu asta am intentionat.

Red-Rose, in cele din urma nadejdea este tot la Domnul Iisus si la Maicuta Domnului.
Doamne Ajuta.