View Single Post
  #5  
Vechi 26.12.2012, 01:06:55
cristiboss56's Avatar
cristiboss56 cristiboss56 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 16.12.2006
Locație: Oricare ar fi vicisitudinile zilelor și anilor,oricare ar fi durata lor,vine ora răsplatei:BRĂTIANU
Religia: Ortodox
Mesaje: 32.376
Implicit

Mărturisind dualitatea firilor în unitatea inextricabilă a persoanei hristice, Omiliile Sfântului Proclu deschid drumul problematicii hristologice chalcedoniene. Intuițiile terminologice și dogmatice exprimate aici vor constitui argumentele cele mai importante în Sinodul de la Efes (431) și în cel de la Chalcedon (451).
Omiliile la Nașterea Domnului fixează totodată cultul marial în temeiuri teologice și hristologice, consacrând termenul de Theotokos ca atribut esențial al Maicii Domnului, împotriva contestărilor iudaizante ale lui Nestorie. În același timp, ele mijlocesc sinteza celor două hristologii ale secolului al V‑lea, antiohiană și chalcedoniană, într‑o lucrare de reconciliere unică în Istoria Bisericii.

„Soarele dreptății astăzi a răsărit și a acoperit vechiul soare. Am fost slobozit din întuneric și strălucirea acestor raze mă orbește; ziua a fost pentru mine din nou născută și sunt cuprins de spaimă. Nașterea mă încântă și cele ale sale mă tulbură. Văd răsărind un nou izvor și trecând vechea grijă, am văzut că S‑a născut Prunc nou și cerul că se pogoară să‑L slăvească.”
__________________
Biserica este dragoste, așteptare și bucurie.
(Părintele Alexander Schmemann)
Reply With Quote