View Single Post
  #45  
Vechi 23.02.2015, 11:48:01
sophia sophia is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 25.06.2007
Religia: Ortodox
Mesaje: 3.593
Implicit

Sunt de acord cu Mirela.
Dragos, ia si tu un indreptar de spovedanie a parintelui Cleopa si spune daca tu ai auzit vreodata de asa chestii ca se pot face si ce inseamna.
Ca eu una n-am auzit de ele si la multe nici nu stiu ce inseamna efectiv (in limba romana).
Nu stiu, poate or fi la tara.
In schimb altele care se intampla in ziua de azi, mai pe la oras, nu sunt trecute.

De fapt nu stiu daca sunt necesare indreptare de spovedanie. Mai degraba ar fi utile niste discutii cu preotii in care sa aflam ce anume este pacat si ce nu, ce avem de spovedit si ce nu.
Si si mai bine ar fi sa intrebe preotul. Daca tot trebuie sa fie totul atat de pedant si sever, atunci sa se faca asa cum trebuie. Noi nu stim ce sa spunem.

Si nu stiu de ce ti se pare atat de curios. Daca dupa lista un om n-a facut acele lucruri, inseamna ca a pacatuit mai putin, sau invers.
Totusi nu suntem toti nici talhari si nici mai stiu eu ce. Nu toti bem sau fuma, nu toti facem adulter si etc.

Si inca ceva: de ce sa nu ne intrebe la spovedanie si daca am facut ceea ce trebuie, fapte bune? Ce-ai facut cu aproapele tau:..... Si daca n-ai facut sa te traga la raspundere.
Ca de fapt si asta este un pacat, dar nimeni nu-l spune.
__________________
A fi crestin = smerenie + iubire de aproape
Reply With Quote