View Single Post
  #2  
Vechi 10.05.2008, 22:54:21
iana iana is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 22.04.2008
Locație: romania
Religia: Ortodox
Mesaje: 553
Implicit

Citat:
În prealabil postat de andrada3
mama mea a decedat sambata 26 aprilie, la ora 8 dimineata;
pentru a calcula data parastasului de 40 zile, este corect sa incep numaratoarea cu aceasta zi? ajung astfel ca ziua 40 este miercuri 4 iunie. este corect?
daca da, se poate face parastasul fiind miercuri, cu o zi inainte de inaltare?

deoarece din pacate a murit la spital, fiind sambata si pastele, morga spitalului nu a lucrat pana marti (a 4-a zi), cand am putut sa o iau acasa; aici, desi am anuntat preoatul imediat in ziua mortii, nu i s-a facut nici o slujba la 3 zile, doar miercuri in ziua inmormantarii o slujba speciala(deci a 5-a zi);
in acest caz, neavand nici o slujba la 3 zile, ce pot face acum?
mi s-a spus sa fac parastas la 3 saptamani, adica sambata viitoare

a fost reoperata de urgenta, apoi a facut infarct neprevazut.... si asa a murit la terapie intensiva, inainte sa soseasc impreuna cu preotul, fara spovedanie si impartasanie; lumanare nu a avut aproape din cauza instalatiei de oxigen, mi-au spus ca a fost o candela aprinsa intr-o camera alaturata...

ce pot face pentru a ajuta sufletul ei in aceasta situatie?
Dumnezeu sa o ierte! In legatura cu parastasele iti vor da detalii, probabil, cei mai bine documentati, ceea ce iti pot spune eu, este ca, poti da pomelnice la mai multe manastiri si asta e bine sa o faci de acum incolo, de cate ori ai posibilitatea.
Reply With Quote