View Single Post
  #2  
Vechi 18.07.2009, 11:57:47
moshu's Avatar
moshu moshu is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 28.06.2008
Locație: Tg-Mures
Religia: Ortodox
Mesaje: 238
Trimite un mesaj prin Yahoo pentru moshu
Implicit

Sincer, nu stiu ce as putea zice sa te ajut...

As spune totusi sa nu deznadajduiesti, caci asta e una din armele diavolului. As spune sa ai mare respect fata de sotul tau, caci Taina Nuntii este probabil cea mai de taina Taina; este una foarte importanta; Dumnezeu v-a legat, deci Lui ar trebui sa ii ceri raspunsuri. Si sa nu uiti ca sunt oameni care nu a fost binecuvantati cu nunta sau cu copii; pe forum o persoana de 30 de ani a deschis un topic pentru asta, pentru ca nu se putea casatori, si cat de dureros e sa nu ai pe cineva pe care sa il iubesti si la care sa te intorci acasa. Deci fi cu luare de minte la casatorie, e un lucru mare.

Pe de alta parte, Gabi pare genul arivistului. E tanarul acela atat de dragut fizic si bun sufleteste incat nu iti vine sa crezi ca nu poate sta locului. Asa mi se pare din ce ai scris, deci pot sa nu am dreptate si sper asta. In cazul asta, cred ca discutiile tale cu el nu ar ajunge nicaieri. Dureros, dar nu iti va baga in seama sfaturile, chiar daca la suprafata se arata interesat de ele. Eventual un barbat daca ar putea sa vb cu el... Tatal, socrul?

Eu cred ca nunta ii face pe oameni o persoana. Odata ce ai inceput sa ai "divergente de opinie" cu el asta inseamna ca incet, incet, te-ai departat de el si te-ai despartit. Acum sunteti 2 persoane. Priveste putin cu luare de-minte, nu gresesti si tu pe undeva?

Te rog sa consideri ceea ce am scris ca fiind o parere personala ce si-a format-o un baietan fara experienta in lucruri din astea. Eu m-am pus in locul tau si doar am spus ce as face, dar sa nu iei lucrurile astea prea tare in serios. Dumnezeu sa va ajute!

Last edited by moshu; 18.07.2009 at 12:03:37.
Reply With Quote