View Single Post
  #7  
Vechi 19.12.2009, 12:05:12
florinbrasov0 florinbrasov0 is offline
Senior Member
 
Data înregistrării: 24.11.2008
Religia: Ortodox
Mesaje: 596
Implicit

Citat:
În prealabil postat de sophia Vezi mesajul
Si adica asta est un mod de rezolvare? Cu bastonul in cap? Sau sfat: pune patrafirul in cui si nu mai sluji? Oare asta asteapta oamenii de la duhovnici, de la biserica?
Nu cred. Eu asa ceva nu inteleg. Vin oamenii necajiti, de la sute de km sa ceara ajutor si sunt tratati astfel. De aceea mai bine mergem la duhovnicii din zona noastra, de mir.
In rest ai dreptate. Totusi culmea este ca lucrurile se intampla invers de obicei. Tocmai medicul, care ar trebui si poate sa se apropie sufleteste de om, n-o face si se infasoara intr-o duritate cumplita.
Ei spun ca se protejeaza pe ei sa nu sufere si cad in extrema ne-omeniei si ca vorba (vezi ca mori pana maine, sau n-am timp, etc.), sau ca fapta (vor bani pentru actul medical).
Preotul ar avea si el voie in anumite limite, zic eu, dar este greu sa le delimitezi si atunci de frica ispitei, mai bine n-o mai face deloc si se izoleaza, sau greseste in alt fel.
Nici el nu stie cum sa procedeze cu oamenii si nici invers si apar conflicte si lezari sufletesti. Asta totusi unde si cum se invata?

@ Florinbrasov - sunt multi care se roaga pentru preoti si ii au pe acatiste.
Din cate am inteles eu din postearea pe care ai citat-o, acea femeie s-a dus cu gandul sa il abordeze pe parinte nu ca ar fi avut probleme, iar legat de preotii care cad in pacatul desfranarii ar fi o solutie sa nu mai slujeasca pentru a nu cadea in ispite mai mari, dar sotiile dofera de la caz la caz. Cat timp ne vom ruga si pentru preoti ei vor avea mari sanse sa nu cada.
Doamne ajuta!
__________________
Pedepseste-ne Doamne in viata aceasta si nu in cea viitoare.
*
Reply With Quote