View Single Post
  #185  
Vechi 20.07.2010, 14:50:07
vsovivi vsovivi is offline
Banned
 
Data înregistrării: 09.10.2008
Locație: Insectharul ortodox, în nepocăibilul pocăibil și pocăindu-se tainic.
Religia: Ortodox
Mesaje: 2.459
Implicit

Mă pisează copoiul lui Șerlok să scriu ce a mirosit el... dar mă doare sufletul să fac bănuieli, că cineva o să sufere... și oricum a Domnului este răzbunarea pentru sângele vărsat...

Și dacă mă iau după ce a mirosit el, și după mintea mea cea putredă, ajung să cred că mama era de vină, mama lui Petru și socara lui Magdalena.

Păi mă gândesc așa după minteresul unei mame ce-și iubește pe fiul ei mai mult decât pe Dumnezeu... și ce vrea ea? Păi binele fiului ei... dar după cum a învățat-o gLumea... și ce a învățat-o? Păi să se înmulțească pământește și să strângă avere pământească și să fie fericit cu femeile din gLume... și atunci vede în soția fiului ei un fel de dușman al lui și al ei firește... defapt o urăște pentru că nu e așa cum ar vrea ea să fie... adică vrea viceversa căci vede viceversa că îl vede pe fiul ei că suferă, dar el suferă viceversa, căci din orgoliu suferă el și se dă victimă pentru pofte... asta în general vorbind că nu mă refer la nimeni.

Dar astea sunt bănuielile mele că nici eu nu văd mai departe de o persoană... și precis nevinovată, că defapt adevăratul criminal e duhul rău trimis de vraci ca să ''rezolve'' problemele... și le-a ''rezolvat''... deci e clar o posesie periodică suicidară... o ''rezolvare'' de la vraci adică defapt de la draci... și așa știu ei să rezolve problemele din căsnicie. Dar nu ei sunt vinovați ci cei ce se lasă pe mâinile lor, cad în ideile și vorbele lor tăcute.

Și uite câteva elemente ciudate, indicii ce conduc la concluzia asta:

-s-a lansat zvonul că Mădălina a băut diluant, sau că a băut medicamente ca să se omoare... cine a lansat ideea sinuciderii ca să fie pregătit terenul? Petru? Eu cred că duhul rău!

-un om care se sinucide nu își lasă mesaj pe telefonul mobil căci apartenența telefonului nu dovedește că și mesajul e al său, ci oricine poate scrie un mesaj pe un telefon neparolat, ci suicigașul lasă o hârte scrisă și semnată de el.

-un suicigaș nu-și recunoaște vina, nu recunoaște că sinuciderea e o greșală, căci dacă ar recunoaște atunci nu s-ar mai sinucide, ci sinucigașul crede că face ceva important, dă dovadă de eroism, deci el crede că face un lucru drept, și e chiar meritoriu ce crede și ce face, deci mesajul prin care își cere iertare Magdalena nu este o dovadă că ar aparține ei.

-un sinucigaș își alege locul morții cu grijă, iar dacă bea otravă, își alege unde să moară, în baie sau în pat sau într-un loc retras, deci cu siguranță nu cade pe scări sau prin hol în cap, mergând așa otrăvită aiurea prin casă...

-un sinucigaș nu lasă lucrurile la voia întâmplării ci-și asigură toate cui le lasă ca să fie apoi bine pentru toți, după cum vrea el, căci victimizându-se nu vrea ca să mai sufere alții de pe urma lui, în cazul că are ceva de lăsat cuiva, deci înainte de a se sinucide toate îi sunt în ordine, și nimic nu e la voia întâmplării.

-un sinucigaș are un motiv temeinic, o frică de răspundere, o nemulțumire, o neîmplinire, un păcat ascuns pe care vrea să-l ia cu el în mormânt, nu vrea să se știe, nu vrea să sufere în pușcărie... și nu există ca cineva să se sinucidă atunci când a implinit o promisiune, când a avut o reușită, când a scos un disc, când bea vin sau șampanie, și nimănui nu-i vine să se sinucidă când e un pic pilit... ci i se înmoaie sufletul și zâmbește ca un prunc.

-un sinucigaș nu mai urăște, și nu se gândește la turnee și la alte vise ci pur și simplu se gândește doar la planul său, și îl ascunde cât mai temeinic... dar nu prin minciuni și promisiuni, ci evită să spună ce plănuiește el în ascuns și pare mereu preocupat.

Și multe alte nepotriveli... mirosite de copoiul lui Șerlok... de exemplu: un suicigaș nu moare în pijama, în trening...

Deci mie mi-e clar: dracul trimis de vraciul cu pricina i-a rezolvat de nu s-au văzut... ca să dea vina pe sărmanul Petru din Moldova cu voce atît de frumoasă sau mai rău, să dea vina pe mama lui... căci așa o pățești dacă mergi și apelezi la cine nu trebuie... în loc să mergi la Duhovnic te duci la vraci și la vrăjitori... ori la psiholojii lui antichrist... Păi nu ei i-au oferit tratamentul cu somnifere spre legumizare? Nu ei au învățat-o să bea somnifere sau diluant... ca să poată scoată zvonul că avea idei criminale și să o dea pe mâna lui Froid? Pat mâncare și plimbare și multă nălucifariferizare... și dacă nu poți cu atâta curvie atunci bagă și pastile, țigări și niște alcool... ca să te reintegrezi în gLume, firește, speriindu-te cu tot felul de diagnostice alambicate...

Deci crima vine de la cel rău... dar nu trupul încercă să omoare cel rău, și așa e și în cazul lor... ci ceva mult mai de preț, unitatea și mântuirea... să-i facă să lepede pe Dumnezeu... căci așa te ''ajută'' duhul rău... urăște dragostea curată.

Domnule, așa că eu ce să mai zic... eu mă rog să nu se certe familiile și cuscrii și nașii ci să se lase liniștea în casa lor că oricum criminalul își va lua răsplata lui de la Dumnezeu... așa că nu trebuie să fac eu pe inspectorul, pe Colombo... sau pe Manix, că many n-aduc fericirea... și nu vreau să mă recunoască cineva drept polițaiul anului.

Dar ceea ce nu pot să înțeleg este faptul că nu-mi explic nicicum faptul cum poate un sinucigaș să bea otravă și apoi să se apuce de joging prin casă pe lângă sticla cu FURADAN de culoare ROZ... E ceva complet absurd! E SiFi.

Mobil ar fi, casa, copilul, fericirea, banii, dar nimeni nu vrea să creadă că defapt vraciul a trimis duhul rău ca să-i facă posesie și să-i rezolve problema, și toți vor un țap ispășitor băgat după gratii... deci nu uitați că criminalul bântuie printre noi, și nu poate face nimic doar dacă nu-i deschide fraierul ușa crezând că e Domnul Iisus Hristos... Păi Domnul a venit la ea ceva mai târziu, abea atunci când chiar a fost chemat... Și ar fi înviat sărmanul trup otrăvit... dar nu mai este credință în poBor, nu mai este ascultare, nu mai este dragoste sfântă... așa cum cânta Magdalena Mădălina Petru. Și atunci a luat-o cu El, că gLumea nu mai e curată și creștină ci e păcătoasă și rea. Pentru ce s-o învie? Pentru a o băga ei la spitalul de nebuni?

Last edited by vsovivi; 20.07.2010 at 15:12:55.
Reply With Quote